Vánoce v Hornickém muzeu Příbram

Hornické muzeum Příbram připravuje pestrý předvánoční program, díky němuž si návštěvníci připomenou, jak tyto svátky prožívali naši předkové.

Zeleně označená slova jsou odkazy, po kliknutí na ně zjistíte o jednotlivých akcích detailní informace.

Příbramské a novoknínské betlémy

Od pátku 1. 12. 2023 do neděle 7. 1. 2024 mohou zájemci o místní tradice zavítat na výstavu Příbramské betlémy. Výstava nabídne ke zhlédnutí historické i současné betlémy z příbramského regionu. V letošním roce si připomínáme výročí dvě stě let od ozdobení prvního vánočního stromečku v Příbrami. Tuto událost na výstavě připomenou historické ozdoby a ukázky starých hraček, které mohly příbramské děti v průběhu dvou staletí pod stromečky najít.

Na výstavy s vánoční tematikou můžete vyrazit také do pobočky Muzeum zlata Nový Knín , a to v termínu 24. 11. – 17. 12. 2023.

Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichta

O víkendu 9. 12. – 10. 12. 2023 se návštěvníci mohou těšit na oblíbené Vánoce v hornickém domku, kde si budou moci prohlédnout tradiční hornickou vánoční výzdobu, podívat se na ukázky původních zvyků a rukodělné tvorby a zároveň si tuto činnost také vyzkoušet; například zhotovování betlémových figurek, pečení a zdobení perníčků, lití olova a další.

Ve stejném termínu bude připravena také ukázka pracovního Štědrého dne – tzv. Štědrovečerní šichta odehrávající se v areálu dolu Anna ve slavnostně vyzdobené Prokopské štole, kam se dovezou důlním vláčkem. Následovat bude nadílka v podzemí u stromečku v těsném sousedství nejhlubší jámy březohorského rudního revíru (1 600 m), zpěv koled, a na každého z příchozích bude čekat na památku drobný dárek.

Reportáž z této akce bude vysílána 17. 12. a 24. 12. v pořadu Prima Česko. Fotografie z natáčení TV Prima v hornickém domku najdete ve fotogalerii níže:

Adventní koncert

K předvánočnímu období patří také hudba, která přivodí tu pravou sváteční náladu. Hornické muzeum Příbram připravuje adventní koncert na pondělí 11. 12. 2023, konat se bude od 19 hodin v cáchovně dolu Anna. V nevšedním prostředí industriální památky vystoupí sbor Gambale a kapela Bárka.

Vánoce ve skanzenu

Výjimečné prosincové prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec, pořádané ve dnech 16. 12. – 17. 12. 2023, přiblíží atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století. Ve svátečně nazdobených světnicích chalup si návštěvníci vyzkouší tradiční lidová řemesla a dovednosti, rovněž se seznámí s lidovými zvyky zimního období. Jedinečná příležitost navštívit skanzen v období, kdy je jinak až do jara uzavřen.

Školy mohou vánoční skanzen navštívit ve dnech 11. 12. – 15. 12. 2023 po předchozí objednávce.

Seznam všech muzejních akcí zde

Hlavní stránka zde