Vánoce v Hornickém muzeu Příbram

Hornické muzeum Příbram připravuje pestrý předvánoční program, díky němuž si návštěvníci připomenou, jak tyto svátky prožívali naši předkové.


Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichta

O víkendu 9. 12. – 10. 12. 2023 se návštěvníci mohou těšit na oblíbené Vánoce v hornickém domku, kde si budou moci prohlédnout tradiční hornickou vánoční výzdobu, podívat se na ukázky původních zvyků a rukodělné tvorby a zároveň si tuto činnost také vyzkoušet; například zhotovování betlémových figurek, pečení a zdobení perníčků, lití olova a další.

Ve stejném termínu bude připravena také ukázka pracovního Štědrého dne – tzv. Štědrovečerní šichta odehrávající se v areálu dolu Anna ve slavnostně vyzdobené Prokopské štole, kam se dovezou důlním vláčkem. Následovat bude nadílka v podzemí u stromečku v těsném sousedství nejhlubší jámy březohorského rudního revíru (1 600 m), zpěv koled, a na každého z příchozích bude čekat na památku drobný dárek.


Adventní koncert

K předvánočnímu období patří také hudba, která přivodí tu pravou sváteční náladu. Hornické muzeum Příbram připravuje adventní koncert na pondělí 11. 12. 2023, konat se bude od 19 hodin v cáchovně dolu Anna. V nevšedním prostředí industriální památky vystoupí sbor Gambale a kapela Bárka.


Vánoce ve skanzenu

Výjimečné prosincové prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec, pořádané ve dnech 16. 12. – 17. 12. 2023, přiblíží atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století. Ve svátečně nazdobených světnicích chalup si návštěvníci vyzkouší tradiční lidová řemesla a dovednosti, rovněž se seznámí s lidovými zvyky zimního období. Jedinečná příležitost navštívit skanzen v období, kdy je jinak až do jara uzavřen.

Školy mohou vánoční skanzen navštívit ve dnech 11. 12. – 15. 12. 2023 po předchozí objednávce.


Příbramské a novoknínské betlémy

Od pátku 1. 12. 2023 do neděle 7. 1. 2024 mohou zájemci o místní tradice zavítat na výstavu Příbramské betlémy. Výstava nabídne ke zhlédnutí historické i současné betlémy z příbramského regionu. V letošním roce si připomínáme výročí dvě stě let od ozdobení prvního vánočního stromečku v Příbrami. Tuto událost na výstavě připomenou historické ozdoby a ukázky starých hraček, které mohly příbramské děti v průběhu dvou staletí pod stromečky najít.

Na výstavy s vánoční tematikou můžete vyrazit také do pobočky Muzeum zlata Nový Knín , a to v termínu 24. 11. – 17. 12. 2023.


Seznam všech muzejních akcí zde

Hlavní stránka zde