Z Anglie do Příbrami: Výstava pomohla potomkům objasnit tragický osud letce

Mysleli si, že je otec opustil, on přitom zahynul jako politický vězeň v uranových dolech na Příbramsku. Anglická rodina to zjistila díky příbramskému muzeu po 80 letech

Letec Silvestr Müller zemřel v uranových dolech na Příbramsku. Jeho syn a vnučka teprve po 80 letech zjistili, co se s ním stalo, a to díky výstavě Hornického muzea Příbram podle scénáře Josefa Velfla. Expozice připomíná oběti politických procesů komunistického režimu z řad účastníků protinacistického odboje z doby 2. světové války, jež se následně po únoru 1948 nedobrovolně staly horníky a těžily tu uran. Prostřednictvím panelů s česko-anglickými texty, historickými vyobrazeními a QR kódy se zde vyprávějí osudy dvou desítek osobností, mezi nimiž je i plk. in mem. Silvestr Müller.

Na začátku 2. světové války emigroval do Francie a vstoupil do zahraniční vojenské jednotky. V roce 1940 bojoval v řadách 1. čs. pěší divize na francouzsko-německé frontě. Po kapitulaci Francie a evakuaci do Velké Británie byl přijat do 312. čs. stíhací peruti RAF, kde působil jako letecký mechanik. Stal se hrdinou bitvy o Británii. Obdržel československá, francouzská a britská válečná vyznamenání. V roce 1943 se v Anglii oženil s vojenskou ošetřovatelkou Josephine O’Connor a o rok později se jim narodil syn Richard Leopold.Po skončení války byli českoslovenští letci včetně Müllera převeleni zpět do republiky a on sloužil v Českých Budějovicích. Řešila se otázka, zda on odejde za svojí rodinou do Anglie, nebo oni se přestěhují do Československa. V květnu 1949 byl však z politických důvodů poslán na tzv. dovolenou s čekaným a v červenci téhož roku jej armáda propustila. V té době byl již členem tajné protikomunistické skupiny a plánoval ilegální odchod do zahraničí. Jejich činnost však byla odhalena, došlo k jeho zatčení a byl obviněn z velezrady. Hrozil mu trest smrti, nakonec byl 10. 6. 1949 odsouzen Státním soudem v Praze na doživotí. Při amnestii v roce 1953 mu byl trest snížen na 20 let. Během výkonu trestu na Příbramsku přišel 28. 1. 1954 o život při důlním neštěstí na dobývce uranové šachty č. 2 Vojna.

Jeho rodina ve Velké Británii netušila, co se s ním stalo. Nevěděla, že zahynul jako politický vězeň. Na jméno Silvestr Müller na webových stránkách příbramského muzea narazila letcova vnučka Louise teprve nedávno při sestavování rodokmenu. Spolu s ředitelem muzea Josefem Velflem teď postupně skládají střípky příběhu, v rámci kterého se rozhodla spolu se svým otcem, 81 letým synem Silvestra Müllera, panem Richardem Leopoldem navštívit dne 3. června 2025 příbramské muzeum a seznámit se i s místem, kde jejich předek zahynul a uctít jeho památku.