Průběh březohorské důlní katastrofy přiblížil pořad Reportéři ČT

V roce 2022 si připomínáme 130. výročí březohorské důlní katastrofy. O této tragické události natočila v Hornickém muzeu Příbram Česká televize dokumentární příspěvek. Ten odvysílala v rámci pořadu Reportéři ČT v pondělí 6. 6. 2022 na ČT1 ve 21:15.

Autorem je redaktor Přemysl Čech a producent Jiří Vondráček, historickými událostmi diváky provází historik a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Nejsou opomenuty ani aspekty zdravotní a psychologické, které divákům přiblíží odborníci z daných oborů.

Pořad je ke zhlédnutí zde (začátek reportáže je ve 22:05).

Dne 31. 5. 1892 došlo v březohorských dolech k největší důlní katastrofě té doby ve světě v oblasti rudného hornictví a největší v historii českého báňského podnikání.Požár, který vzplanul v dole Marie a jehož zplodiny se záhy v podzemí rozšířily i do okolních šachet, vznikl pravděpodobně shodou nešťastných okolností a náhod a vyžádal si celkem 319 obětí z řad horníků, včetně záchranářů. Zůstalo po nich přes 280 vdov a více než 900 sirotků.