Prezident republiky udělil záštitu Běhu pro republiku

 

V neděli 22. 10. 2023 se uskutečnil tradiční Běh pro republiku konaný na oslavu vzniku Československa, s cílem připomenout si osudy lidí, kteří se zasloužili o náš stát a nakonec skončili jako političtí vězni v pracovním táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Záštitu této akci udělil prezident republiky Petr Pavel.

Letošní akce se zúčastnilo přes 120 závodníků. V kategorii mužů bylo pořadí následující: 1. Jan Máša (19:04), 2. Matěj Placatka (19:06), 3. Daniel Kraus (19:15). V kategorii žen: 1. Anna Perglerová (22:39), 2. Martina Jeníková (24:39), 3. Jana Vařeková (25:31).

Akci uspořádal Josef Hovorka, autor naučné stezky Po stopách politických vězňů, ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram.

Trasa dlouhá 5 km zavedla běžce na místa spjatá s osudy politických vězňů, kteří byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni na dlouhá léta žaláře právě v bývalém lágru Vojna. Organizátoři akce se inspirovali v Berlíně, kde je každoročně pořádán běh podél Berlínské zdi jako připomínka všech, kteří zahynuli při pokusu dostat se v letech 1961–1989 na svobodu.

Neblahé osudy nespravedlivě perzekvovaných osob si mohou zájemci připomenout v průběhu celého roku, a to díky naučné stezce s názvem Po stopách politických vězňů. Na její trase je rozmístěno sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Prostřednictvím těchto příběhů stezka propojuje Památník Vojna, Lešetice, Žežice, Brod, vlakové nádraží v Příbrami a Svatou Horu. O této problematice pojednává rovněž expozice Památníku Vojna.