Pietní akt na Václavce

Military Car Club Plzeň, Čs. obec legionářská – jednota Plzeň ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky, CHKO Brdy a Hornickým muzeem Příbram uspořádaly v sobotu 8. 7. 2023 vzpomínkovou akci při příležitosti 81. výročí hrdinské smrti rodiny Viktorových z Věšína a jejich příbuzných, kteří poskytli v době 2. světové války pomoc čs. parašutistům ze skupin Intransitive a Tin vyslaným v roce 1942 z Anglie do okupované vlasti, s cílem zapojit se do boje s hitlerovskými okupanty. Tito čs. zahraniční vojáci rovněž položili život. Vzpomínková akce se uskutečnila u pomníku před chatou Václavka v Brdech, u obce Teslíny nedaleko Věšína, kde došlo k onomu seskoku čs. parašutistů. Součástí programu byl příjezd kolony historických válečných vozidel Military Car Club Plzeň, pietní akt a projev k historickým událostem přednesený ředitelem Hornického muzea Příbram Josefem Velflem.

Reportáž z pietního aktu je ke zhlédnutí zde: