Ohlédnutí za Prokopskou poutí

O víkendu 1. 7.–2. 7. 2023 se v Příbrami konala tradiční Prokopská pouť, největší česká hornická pouť. Nedělní program zahájil průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách z četných spolků z tuzemska i ze zahraničí, který vyšel v 9 hodin z náměstí T. G. Masaryka směrem ke kostelu sv. Vojtěcha na náměstí J. A. Alise, kde se poté uskutečnila polní mše.

V odpoledních hodinách byl v Hornickém muzeu Příbram slavnostně zpřístupněn zrenovovaný podzemní prostor pod strojovnou Ševčinského dolu, kde návštěvníci zhlédli výstavu historických fotografií a technických plánů a také promítání dokumentárních filmů o příbramském hornictví. Této události se vedle zástupců muzea v čele s ředitelem Josefem Velflem zúčastnili představitelé Senátu, města Příbram, hornických spolků a partnerské organizace DIAMO, s. p.

Poté se na nádvoří odehrály dobové scénky na téma 210 let Ševčinského dolu, zaraženého v roce 1813. V kulturním programu vystoupili členové Divadla Tomáše Bílka, šermířské sdružení Adorea a Soubor svatohorských trubačů. Do expozic a podzemních tras zavítalo během dne více než 4000 spokojených návštěvníků.