Ohlédnutí za připomínkou březohorské důlní katastrofy

Na konci května 2022 jsme si připomněli 130. výročí březohorské důlní katastrofy. Městské kulturní centrum ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram, hornickými spolky a dalšími subjekty připravilo ve druhé polovině května připomínkové události a další doprovodné aktivity, místní i celostátní televize natočily řadu reportáží.

Od 16. 5. 2022 bylo ve veřejném prostoru města k vidění několik tematických prvků a instalací.

• Historické objekty spjaté s katastrofou jsou propojeny naučnou stezkou prostřednictvím panelů s texty a vyobrazeními. Stezka zůstává ve městě až do konce června – více informací zde.
  • Od 20:15 do 4:00 byly ve večerních hodinách nasvíceny objekty: šachetní budova Ševčinského dolu a dolu Marie, budova bývalého báňského ředitelství.
  • Na kruhovém objezdu u náměstí T. G. Masaryka se vyjímalsymbol obráceného hornického znaku, mlátku a želízka, který v této podobě značí nepříznivou událost – uzavření dolu, neštěstí, smrt horníka apod. Pod symbolem vyrostlo 319 květin připomínajících 319 ztracených životů.

Hlavní program připomínky spojený s Muzejní nocí se uskutečnil v sobotu 28. 5. 2022 od 16:00 do 22:00 v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Jeho součástí bylo mj.:

• odhalení plastiky Hornická svatba od akademického malíře a sochaře Ivana Lošáka
  • hudební vystoupení folkového písničkáře Petra Vašiny, sborů Arytmie Praha a Gambale a folkové skupiny Naopak
  • promítání dokumentárních materiálů vztahujících se k březohorské důlní katastrofě s komentářem Josefa Velfla
  • rozsvěcení svíček na pietním svícnu
  • prohlídky hornického domku zaměřené na život žen v havířských rodinách

V den samotného výročí, v úterý 31. 5. 2022 proběhly pietní akt za zvuku zvonů příbramských kostelů na příbramském hřbitově, na březohorském hřbitově a u Památníku vdovám po obětech důlní katastrofy na nádvoří dolu Marie. V kostele sv. Vojtěcha na nám. J. A. Alise vystoupil Vepřekův smíšený sbor.

Reportáže

ČT1, Reportéři ČT – Krvavé stříbro (začátek od 22:07)

Nova – Příbram si připomíná 130 let od největší důlní katastrofy v Čechách

CNN Prima News – Strašná smrt v hlubině