Uranová Příbram

Kniha Uranová Příbram byla pokřtěna v Hornickém muzeu Příbram

V pátek 9. 12. 2022 byla v Hornickém muzeu Příbram slavnostně pokřtěna kniha s názvem Uranová Příbram, kterou napsal ředitel muzea a historik Josef Velfl, geolog a klimatolog Václav Cílek a kolektiv autorů. Tohoto slavnostního ceremoniálu se zúčastnili hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, dále za Středočeský kraj radní Václav Švenda a předsedkyně výboru Lucie Cirkva Chocholová. Město Příbram zde reprezentoval místostarosta Vladimír Karpíšek a státní podnik DIAMO Zbyněk Skála. Za vydavatele, nakladatelství Dokořán, zde vystoupil Marek Pečenka.

Kniha čítající 386 stran se připravovala několik let a spolupracovalo na ní 16 autorů textu, 20 autorů vzpomínek, 29 fotografů. Pojednává o fenoménu těžby uranu na Příbramsku z pohledu historického i geologického, mapuje také současný stav živé a neživé přírody v dotčených oblastech. Kniha přináší některá doposud neznámá či tabuizovaná fakta a je tak vynikajícím materiálem pro odborníky i laiky, kteří se o toto téma zajímají. Zakoupit ji můžete v Hornickém muzeu Příbram (aktuální návštěvní doba zde) a vybraných knihkupectvích.