Hornické muzeum Příbram se představilo v pořadu Technické klenoty

Ve čtvrtek 11. 1. vysílala Česká televize na programu ČT2 ve 21:20 první díl dokumentárního cyklu s názvem Technické klenoty. Tématem prvního dílu je hornictví. Natáčelo se mimo jiné v Hornickém muzeu Příbram, můžete tak na dálku nahlédnout například do podzemí dolu Anna a Drkolnov, do šachetní budovy dolu Vojtěch a dalších historických báňských objektů. Diváky pořadem provede oblíbený český herec Miroslav Táborský. Pořad můžete zhlédnout zde.

O pořadu

Cílem pořadu Hedviky Hlaváčkové je představit unikátní technické památky, jejichž význam překračuje hranice a čas. Díky talentu, umu a odvaze našich předků byl vytvořen jedinečný odkaz, který můžeme považovat za naše národní industriální dědictví, ať už jde o mosty, textilky, mlýny nebo vojenské pevnosti. Každý z osmi dílů cyklu je založen na představení tří technických památek, které v dané kategorii staveb představují milníky ve svém oboru a společně reprezentují technologický vývoj v dané oblasti. Zatímco efektní kamera zachycuje jejich působivou industriální podobu ze vzduchu, země i v podzemí, zvídavý průvodce Miroslav Táborský vysvětluje funkce jednotlivých památek a ozřejmuje jejich význam v rámci společenského a historického kontextu. Důležitý je zde důraz na účel staveb a jejich efektivitu, a také na vynalézavost našich předků, přičemž příběhy vzniku jednotlivých staveb jsou zde rámovány životními osudy jejich stavitelů. Divákům tak každý díl nabídne nejen inspiraci, ale i nové, překvapivé pohledy, příběhy a informace s památkami spojené.