100 000. návštěvník 2022

Hornické muzeum Příbram již počtrnácté přivítalo 100 000. návštěvníka

Od roku 2007 Hornické muzeum Příbram přivítá ve svých expozicích více než 100 000 platících návštěvníků. Po dvouleté pauze způsobené epidemií covidu a s ní souvisejícími opatřeními se v roce 2022 opět podařilo tohoto magického čísla dosáhnout. V pátek 9. 12. 2022 se stotisícím návštěvníkem stala prvňačka Maruška z dobříšské základní školy Trnka, která si spolu se svými spolužáky z této slavnostní události vedle památeční vstupenky a dárkového balíčku odnesla také neopakovatelný zážitek.

Při slavnostním předávání v cáchovně dolu Anna byla vedle představitelů muzea v čele s ředitelem Josefem Velflem také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, dále se za zřizovatele muzea zúčastnili radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda a předsedkyně stejnojmenného výboru Lucie Cirkva Chocholová. Pozvání přijali také ředitel o. z. Správy uranových ložisek s. p. DIAMO Zbyněk Skála, reprezentující hlavního partnera muzea, a místostarosta města Příbram Vladimír Karpíšek.

Po slavnostním ceremoniálu se děti vypravily do podzemí na vánoční program Štědrovečerní šichta v Prokopské štole. Ten přiblížil dobu někdejší slávy příbramského hornictví v dávné minulosti, kdy si havíři fárající i na Štědrý den chtěli vytvořit vánoční atmosféru na svých pracovištích.