- Ze setkání Spojenců v Březnici na sklonku 2. světové války, 10. 5. 1945. Vpravo přijíždí sovětský plukovník, vlevo čekají Američané. The Allies meeting up in Březnice at the end of WWII (10.05.1945). On the right arrives a Soviet colonel, on the left the waiting Americans.
- Ze setkání sovětských a amerických vojáků v Březnici na náměstí 10. 5. 1945. Vpravo s radiostanicí first sergeant (nadrotmistr) 4. tankové divize 3. americké armády předává svým nadřízeným hlášení o navázání kontaktu s příslušníky sovětské armády (vlevo). Meeting of Soviet and American soldiers on the square in Březnice on 10.05.1945. On the right with the radio station, First Sergeant of the 4th Armoured Division of the 3rd American Army handing over to his superiors the report of establishing contact with the members of the Soviet Army (on the left).
- Jednání amerických (vlevo) a sovětských důstojníků v Březnici na radnici dne 10. 5. 1945 o demarkační čáře bylo završeno „přípitkem na vítězství“. Discussions between American (on the left) and Soviet officers in Březnice on 10.05.1945, regarding the demarcation line, culminated with a toast to victory.
Poválečná historie Příbramska byla od sklonku 40. let 20. století neoddělitelně spjata s novodobým bouřlivým rozvojem místního hornictví v souvislosti s dobýváním zdejšího obzvlášť bohatého uran-polymetalického ložiska. Jeho exploatace trvala do roku 1991 a Příbramsko se díky ní zařadilo mezi nejvýznamnější uranová ložiska u nás i ve světě. Tato činnost zde zanechala nesmazatelné stopy.
Novodobý vývoj československého uranového hornictví se neoddělitelně snoubí s politickou situací v období 2. světové války 1939–1945, s událostmi odehrávajícími se zejména v jejím závěru a záhy poté. Tehdy se stal uran nepostradatelnou vojenskostrategickou surovinou při výrobě atomové zbraně, která přičiněním USA podstatně rychleji posunula Spojence z protihitlerovské koalice k vítězství nad společným nepřítelem, zeměmi tzv. Osy, a přinutila nakonec i posledního fanaticky bojujícího protivníka, Japonsko, ke kapitulaci. Zároveň vyšly najevo skutečnosti o tom, že uran může lidstvu sloužit i v jiných, ryze humánních oblastech.
Starting at the end of the 1940s, the history of the Příbram region was inextricably linked to the fast-paced development of modern mining, in terms of both the complicated processes used to determine the size of uranium deposits and subsequent efforts to extract the uranium ore. This lasted until 1991, making the Příbram region one of the most important areas for uranium mining in the Czech Republic and the world. During World War II, and especially toward its end, uranium had become an indispensable military-strategic raw material used in the production of nuclear weapons – weapons which, thanks to the efforts of the United States, propelled the allies from the anti-Hitler coalition to a much faster victory over the Axis powers, eventually forcing Japan to surrender and end the war. Meanwhile, it was discovered that uranium could also serve peacetime ends. Yet the world soon found itself again on the threshold of hostilities, this time in a protracted ‘cold’ war.