Event detail | Tajemství dámy s náhrdelníkem

Tajemství dámy s náhrdelníkem

dsc09262.jpg
25. 6. 2014 – 31. 10. 2014 Březové Hory – cáchovna dolu Vojtěch  
Archeologická výstava nejen o době železné na Příbramsku.

Třetí pokračování archeologické výstavní série o pravěku Příbramska zavádí do doby železné a doby římské a na závěr se dotýká doby stěhování národů (8. století př.n.l. až 5. století n.l.).

Výstava představuje výsledky archeologického výzkumu za posledních 30 let. V první části, věnované starší době železné, má veřejnost možnost spatřit dosud neznámé nálezy z pohřebišť (Hrachov–Zrůbek, Nalžovice, Hořejany a Starý Knín) a sídlišť (Těchařovice, Modřovice a Milín). Expozici obohacuje částečná rekonstrukce oděvu ženy, nazvané „Dáma z Hrazan“, včetně věrné napodobeniny náhrdelníku ze skleněných korálků a bronzových závěsků ve tvaru malé nádobky. Druhá část výstavy seznamuje s vybranými výsledky výzkumů nalezišť z mladší doby železné, včetně keltského oppida u Hrazan. Výstavu uzavírají exponáty z germánského sídliště u Zalužan. Cenné artefakty byly zapůjčeny Národním muzeem, Centrem kultury a vzdělávání v Blatné, Prácheňským muzeem v Písku a Městským muzeem v Březnici.

Některé tematické okruhy jsou na výstavě prezentované jen částečně; její součástí je proto tištěný katalog, který uvedené kapitoly doplňuje, či rozvádí o další příklady (v prodeji od 15. července).

 

Fotogalerie

plakat.jpg
brod_spona.jpg
hlubyne_lahev.jpg
drsnik_naramek.jpg
horejany_hrob.jpg
plesivec_bronz.jpg
talir_lazsko.jpg
01_hrazany_zavesek.jpg
DSC09277.jpg
DSC09278.jpg
DSC09281.jpg
DSC09285.jpg
DSC09295.jpg