Event detail | Tábor Vojna ve světle vzpomínek bývalých vězňů

Tábor Vojna ve světle vzpomínek bývalých vězňů

tabvojna.jpg
16. 12. 2008 Příbram - Knihovna Jana Drdy, společenský sál  
Autogramiáda nové knihy Františka Bártíka, historika Hornického muzea Příbram, kterou vydalo Nakladatelství Vyšehrad.

Novou knihu Františka Bártíka (historika moderních dějin Hornického muzea Příbram) s názvem Tábor Vojna ve světle vzpomínek bývalých vězňů vydalo Nakladatelství Vyšehrad.

Ve snaze zprostředkovat naší veřejnosti konkrétní, na faktech založený obraz naší minulosti v období komunistické diktatury počalo nakladatelství Vyšehrad ve spolupráci s badateli Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu vydávat řadu knih zabývajících se jednotlivými událostmi a ději tohoto těžkého období našich dějin. Autoři těchto děl se opírají jak o archivní průzkum, tak o vzpomínky pamětníků těchto let.

Jednou z nejvýznačnějších oblastí, jíž se tehdejší Československo podílelo na přípravě dalšího světového konfliktu, byl uranový průmysl. Po celém území Čech byla rozeseta řada důlních podniků, kde se těžila uranová ruda. Vzhledem k tomu, že z řady důvodů byla zanedbána ochrana proti zhoubnému záření, režim k těžbě a zpracování rudy využíval práce vězňů, velmi často obětí tehdejších politických procesů. Historik František Bártík zachytil ve své práci poměry vládnoucí v jednom z nejproslulejších pracovních lágrů - v táboře Vojna na Příbramsku v období padesátých let. Na základě svědectví vězňů popisuje jak pracovní podmínky v uranových dolech, tak denní program vězněných a líčí nejděsivější místo celého zařízení, tzv. bunkr. Poskytuje tak svědectví o oné době i osudech lidí v ní, svědectví, určené především mladým lidem jako varování před opakováním něčeho podobného.

Autogramiáda knihy se uskutečnila v úterý 16.12. 2008 ve Společenském sále Knihovny Jana Drdy.

Vydavatel: www.ivysehrad.cz

Také v nabídce Hornického muzea Příbram