Event detail | SLIVICE 1945/2012
SLIVICE 1945/2012
12. 5. 2012 Slivice suitable for children and schoolsRekonstrukce poslední bitvy 2. světové války v Evropě u Slivice roku 1945, statická a dynamická ukázka činnosti Armády ČR a klubů vojenské historie, pietní akt u Památníku Vítězství, prezentace historické a soudobé vojenské techniky a jiné.
Tradiční akce připravená ve spolupráci s Armádou ČR, Obcí Milín, Městem Příbram, Klubem vojenské historie a techniky Příbram, Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje, Policií ČR, kluby vojenské historie ČR a Českým svazem bojovníků za svobodu.
Akce uspořádaná dne 12. května 2012 připomněla už pojedenácté poslední bojové události druhé světové války v Evropě, k nimž došlo ve dnech 11. a 12. května 1945.
V novodobých dějinách zaujímá nezastupitelné místo v dramatickém toku událostí konce války městečko Milín s osadou Slivice a přilehlým okolím. Tato lokalita ležící ve středních Čechách asi 6 km jihovýchodně od Příbrami se stala ve dnech 11.5. - 12.5. 1945 svědkem jedné z posledních významnějších vojenských operací 2. světové války v Evropě. Podepsání kapitulace nacistickým Německem s platností od půlnoci 8. května 1945 totiž neznamenalo automaticky okamžité ukončení bojových akcí na všech frontách starého kontinentu. Význam bitvy u Slivice na Příbramsku z 11.5. na 12.5. 1945 je umocněn tím, že se jí zúčastnili proti nepřátelskému uskupení hitlerovské branné moci nejen dobrovolníci z řad domácího hnutí odporu a sovětští partyzáni, ale též jednotky tří ukrajinských frontů v součinnosti s tankovou divizí americké armády. Předtím zasáhli do těchto bojů v blízkém i vzdálenějším okolí rovněž vojáci Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova. K tomuto tragickému krveprolití došlo na konci války, vlastně v době, kdy Evropa již oslavovala mír.
Ve směru od Prahy a zároveň z výcvikového prostoru SS na Sedlčansku se tehdy desetitisíce hitlerovských vojáků snažily dostat na jihozápad do amerického zajetí. V momentě, kdy vešly v platnost podmínky kapitulace, Němci museli zůstat stát. Aby nepadli do sovětského zajetí, z něhož měli obrovský strach, snažili se probít k Američanům. Ti ale už nebyli ochotni přebírat další Němce, proto je odrazili a demarkační linii uzavřeli. Celé německé uskupení uvázlo v tomto prostoru a proti němu zaútočili vojáci tří ukrajinských frontů Rudé armády, kteří je spolu s Američany sevřeli ze všech stran. První boje začaly už dopoledne 11. května mezi Němci a partyzány. Pak do nedaleké Příbrami dorazili Sověti. Bitva, při níž padly stovky vojáků, trvala od odpoledne do tří hodin do rána druhého dne.
Program:
sobota 12. 5. 2012
- 10.00 hod. výstava techniky, výzbroje a výstroje AČR – 13. dělostřelecké brigády Jince a klubů vojenské historie, střelecký trenažér
- 12.00 hod. pietní akt u Památníku Vítězství – čestná jednotka, zástupci organizátorů, veteráni války a další čestní hosté
- fanfáry Souboru svatohorských trubačů k slavnostnímu nástupu při položení věnců u Památníku Vítězství
- 13.00 hod. zahájení rekonstrukce poslední bitvy 2. světové války v Evropě v areálu Památníku Vítězství u Slivice
- 14.30 hod. ukončení rekonstrukce bitvy, odjezd kolony historických válečných vozidel
- 14.45–15.15 hod. dynamická ukázka činnosti 13. dělostřelecké brigády Jince
- stánkový prodej s občerstvením po celý den.
VSTUPNÉ ZDARMA!
(parkovné 50 Kč)
Kyvadlová hromadná doprava na trase:
Příbram (obchodní dům ALBERT, konečná MHD, Brodská ul.) - Milín v době od 10.00 do 12.30 a po stejné trase zpět od 16.00 do 17.00.
Letošní akce se zúčastnilo přes dvě stě účinkujících – členů klubů vojenské historie z celé ČR v dobových uniformách, s historickými zbraněmi a vojenskou technikou čítající asi 60 unikátních strojů, které dohromady sledovalo 6500 diváků.
Vedle sovětského tanku T-34, samohybného děla SU-100 a obrněného vozu BA-64 se poprvé představily americké obrněné transportéty M-8 Greyhound (se kterými mimo jiné přijela v roce 1945 spojenecká vojska do nedaleké Březnice). Americkou dobovou techniku zastupoval též obrněný polopásový transportér M3A1 Halftrack, vozy Jeep, Dodge, GMC a motorky Harley Davidson. Na německá straně pak lidé viděli kolopásové obrněné transportéry, samohybné dělo, vozidla KDF, motorky Zündapp a BMW.
Soudobou techniku Armády České republiky představila tradičně 13. dělostřelecká brigáda Jince v podobě kolové houfnice DANA, mobilního střeleckého a vyhledávacího radiolokátoru ARTHUR a další výzbroje. Akci poctili svou návštěvou mnozí čestní hosté, mezi jinými zástupce náčelníka Generálního štábu AČR genmjr. ing. František Maleninský a poslanec Parlamentu ČR ing. Ivan Fuksa.