Event detail | Kámen a nit

Kámen a nit

krajka01.jpg
7. 4. 2011 – 30. 10. 2011 Březové Hory - Ševčinský důl, budova mineralogických sbírek  
Výstavka souboru paličkovaných krajek s mineralogickou tematikou v uměleckém pojetí příbramské výtvarnice Markéty Sloupové.

Příbramská výtvarnice Markéta Sloupová (* 13. 3. 1944), autorka vystavených paličkovaných krajek, začínala paličkovat v roce 1958 v Krajkářské škole v Sedlici u Blatné. Po škole pracovala 8 let pro Vambereckou krajku. Prováděla pásové, vláčkové, obrazové krajky i paličkovanou bižuterii. V příbramském Domě kultury vedla ve třech bězích první kurzy paličkované krajky a kurz drhání v Drahenickém Málkově u Blatné.

Svá díla ukázala na samostatné výstavě ve Výstavní síni na Pražské ulici v Příbrami v roce 1972 a na společných výstavách v Sedlici, Praze, Plzni a Obecnici, kde vloni mimo jiné vystavovala svou nejjemnější práci - vláčkovou krajku na kapesníčku k piešťanskému kroji. V soutěži o nejkrásnější krajku v Čechách byla tato práce oceněna čestným uznáním. Na výstavách autorka ukazuje také nástěnné krajky a krajky obrazové. K nim patří i paličkované betlémy, miniatury a zde vystavený cyklus kamenů.

K uměleckému zpracování ("převod") kamene do krajky je nutné použít mnoho různých krajkářských postupů. K vystižení podoby některých kamenů byla použita barevná příze různé síly, aby vystihla jejich kamennou krásu, barevnost a lesk. Vedle plochých krajek jsou vystaveny i krajky plastické, které lépe vystihují prostorovou stavbu kamenných drúz. V několika případech se výtvarnice inspirovala ukázkami přímo z mineralogické expozice Hornického muzea Příbram.

Kurátorka výstavy: Mgr. Eva Litochlebová

 

Fotogalerie

krajka02.jpg