Výstava má za cíl zachytit rozmanitost stále se zmenšujícího fondu tradičních venkovských obydlí jižního Sedlčanska. Je zaměřena především na roubené obytné domy, zachycuje ale i vybraná zděná stavení. Prezentuje několikaletou dokumentační činnost, zahrnující stavebněhistorické průzkumy, zaměřování, dendrochronologické analýzy i sběr historických dokumentů. Výběr dokumentovaných stavení je do značné míry ovlivněn ochotou majitelů domy zpřístupnit, nejedná se tedy o vyčerpávající katalog všech dochovaných staveb. Dokumentace a poznávání zejména ohrožených staveb budou proto pokračovat i v dalších letech.
Poznání obytné kultury regionu bývá útržkovité a značně roztříštěné, podle odbornosti jednotlivých badatelů. V naší studii se snažíme představit vzájemně provázané svědectví archivních pramenů a staveb samotných jako pramenů hmotných. Spolupráce archiváře a stavebního historika zprostředkuje pohled na život venkovského obyvatelstva z jiné perspektivy, než tradiční etnografie. Společně s ním ale podstatným způsobem doplňuje obraz životních standardů především v průběhu 18. a 19. století. V prostředí vysokochlumeckého skanzenu má návštěvník navíc možnost konfrontovat prezentovanou dokumentaci s reálnými stavbami, jejich proporcemi a vybavením.
Panely výstavy prezentují postupně historii regionu, jeho hospodářství a sociální strukturu a podobu dochované zástavby v jednotlivých vsích. Dokumentace samotných staveb zahrnuje stručnou historii, plány současného stavu s vyhodnocením stavebního vývoje, a historické i současné fotografie.
Výstava vznikla v rámci plnění výzkumného cíle Národního památkového ústavu: Výzkum nemovitých památek v ČR, financovaného z institucionální podpory MK ČR na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace. Na realizaci spolupracovalo Hornické muzeum Příbram – Muzeum vesnických staveb a Městské muzeum v Sedlčanech.
Expozice je umístěna v polygonální stodole z Podolí u Vojkova a je přístupná během volné prohlídky (okruh B).