Detail | Vladimír Svozil

Vladimír Svozil

svozil-vrak.jpg
1. 4. 2011 – 15. 5. 2011 Památník Vojna Lešetice - Galerie OPE  
Autorská výstava - návrhy gobelínů, malby na hedvábí a tiffany techniky.

Vladimír Svozil (1966) vystudoval pozemní stavitelství. V životě byl zámečníkem, prodavačem, stavbyvedoucím, dovozcem kávy, realitním makléřem. Naplnění ale našel v umění. V letech 1987-88 absolvoval večerní studium kresby v atelieru ak. malířky Hruškové-Slavíkové. Od roku 1989 se věnuje samostatné výtvarné činnosti - mj. návrhům gobelínů, pořádání a lektorování kurzů malby na hedvábí a tiffany techniky. V poslední době však převažuje malba. V Písku před několika lety otevřel obchod s výtvarnými potřebami a pořádá výtvarné dílny.


Obrazy Vladimíra Svozila zachycují jednotlivce či skupiny ve vypjaté situaci
rozhovor s Karlem Součkem

Galerie OPE v Památníku Vojna hostí v těchto dnech výstavu obrazů Vladimíra Svozila. Ten dosud svá díla představil pouze v Písku, v památníku se tedy jedná o jeho druhou výstavu. Zájemci si ji mohou prohlédnout do 15. května.

Máte k Příbrami nějaký bližší vztah?

"Nemám, mockrát jsem tam nebyl a nemám tam ani známé. Narodil jsem se v Praze, dětství prožil na Malé Straně a dospívání na sídlišti v Bohnicích. Po svatbě jsme spolu s manželkou zamířili do jižních Čech a přes Strakonice, Nové Hrady, Český Krumlov a Čejetice jsme zakotvili v Písku. Docela trampink. Takže vztah mám k Malé Straně a jižním Čechám. To je krásné místo k životu, být tu moře, tak jsou dokonalé..."

Podle jakých kritérií jste vybíral obrazy na výstavu?

"Vystavené obrazy jsou průřezem mé tvorby. Já totiž moc obrazů nenamaluji. Jde mi to docela pomalu, navíc mi na malování zbývá jen málo času. Ale teď mě to nějak víc nutí malovat, a vyjádřit tak své pocity. Asi jsem dospěl do stadia, že si s větší naléhavostí uvědomuji, jak málo času vlastně člověk má. Že pokud chci druhým něco sdělit, tak to musím udělat nejlépe hned."

Znáte zakladatele Galerie OPE?

"Pana Peška jsem měl možnost poznat v mém píseckém krámku s výtvarnými potřebami, kam jsem nad regály se zbožím dal i několik svých obrazů. Když ke mně přišel nakupovat, tak jsem se mu svěřil, že rád maluji, ale nevím, jak a kde vystavovat. Panu Peškovi se mé obrazy líbily a dal mi kontakt na vedení Památníku Vojna. Pak už to šlo rychle."

Jak na vás tento památník působí?

"Teskně. Je to hodně osobní, můj strýc byl v 50. letech odsouzen na 15 let k nuceným pracím právě zde. Za vánoční básničku. Byl učitel a věřící a to byla v té době sebevražedná kombinace. Po třinácti letech ho pustili zemřít (na rakovinu) domů. Komunistický systém zavraždil i jeho syna; když mu bylo deset, dostal zápal plic. Onemocnění propuklo v sobotu, ale lékař odmítl jet domů vyšetřovat "kriminálníkova parchanta". V pondělí k ránu dítě zemřelo."

Kolik obrazů a jakou tematiku zde prezentujete?

"Představuji 21 obrazů, jejichž tematika se postupem času posouvá. Zprvu jsem maloval dost vesele a optimisticky. Má současná tvorba je ale až na výjimky vyjádřením vnímání toho, co se děje a z toho plynoucího smutku. Svět by mohl být tak nádherné místo k životu; a není. Tematicky se víc a víc zaměřuji na malbu figurální, jednotlivce či skupiny ve vypjaté, limitní situaci. Ale ta dramatičnost není podávána polopaticky, spíš jde o snahu zachytit externí projevy niterných stavů."

A jakou výtvarnou techniku nejraději používáte?

"Nyní maluji ponejvíce akrylovou barvou na plátno, vyhovuje mi možnost malbu tvořit pomocí jednotlivých průhledných vrstev. A právě při tom mi akryl pomáhá svým rychlým zasycháním. Ale mně nejvíc času zabere obraz vymyslet, to někdy trvá týdny. Malba je pak už jen otázkou hodin, maximálně dnů."

 

Fotogalerie

svozil-zlatovlaska.jpg