Detail | SLIVICE 1945/2009
SLIVICE 1945/2009
9. 5. 2009 SlivicePietní akt u Památníku Vítězství, prezentace historické a soudobé vojenské techniky, ukázka činnosti hasičů.
Tradiční akce připravená ve spolupráci s Armádou ČR, Obcí Milín, Městem Příbram, Klubem vojenské historie a techniky Příbram, Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje, Policií ČR, kluby vojenské historie ČR a Českým svazem bojovníků za svobodu.
Rekonstrukce bitvy u Slivice na Příbramsku, pořádaná dne 9. května 2009, připomněla už poosmé poslední bojové události druhé světové války v Evropě, k nimž došlo ve dnech 11. a 12. května 1945.
Ve směru od Prahy a zároveň z výcvikového prostoru SS na Sedlčansku se tehdy desetitisíce hitlerovských vojáků snažily dostat na jihozápad do amerického zajetí. V momentě, kdy vešly v platnost podmínky kapitulace, Němci museli zůstat stát. Aby nepadli do sovětského zajetí, z něhož měli obrovský strach, snažili se probít k Američanům. Ti ale už nebyli ochotni přebírat další Němce, proto je odrazili a demarkační linii uzavřeli. Celé německé uskupení uvázlo v tomto prostoru a proti němu zaútočili vojáci tří ukrajinských frontů Rudé armády, kteří je spolu s Američany sevřeli ze všech stran. První boje začaly už dopoledne 11. května mezi Němci a partyzány. Pak do nedaleké Příbrami dorazili Sověti. Bitva, při níž padly stovky vojáků, trvala od odpoledne do tří hodin do rána druhého dne.
Do rekonstrukce bitvy bylo zapojeno více než tři sta účinkujících z řad členů klubů vojenské historie z Čech i ze zahraničí v uniformách vojáků sovětské, americké a německé armády či v rolích partyzánů a Vlasovců. Na bojišti se předvedly desítky strojů těžké válečné techniky, dění doprovodily pyrotechnické efekty.
Tisková zpráva o proběhlé akci zde
Program:
pátek 8.5. 2009
-
17.00 ukázka historické vojenské techniky u Památníku Vítězství
-
19.00 Rockové i jiné dunění (Gentiana a hosté - Foxy Lady, Company, Brewing Storm)
-
21.30 ohňostroj v areálu Památníku Vítězství.
sobota 9.5. 2009
-
10.00-11.00 generální zkouška dle scénáře a pokynů moderátora; historická vojenská technika nenasazená do rekonstrukce bitvy bude předváděna v táborech jednotlivých armád
-
prezentace válečné techniky
-
výstava techniky, výzbroje a výstroje AČR - 13. dělostřelecké brigády Jince, Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a dalších
-
13.00 Pietní akt u Památníku Vítězství - čestná jednotka, zástupci organizátorů, veteráni války a další čestní hosté
-
fanfáry Souboru svatohorských trubačů k slavnostnímu nástupu při položení věnců u Památníku Vítězství
-
14.00 zahájení rekonstrukce bitvy v areálu Památníku Vítězství
-
15.30 ukončení rekonstrukce bitvy, slavnostní nástup účastníků, odjezd kolony historických válečných vozidel po trase Slivice - Bělčice - Sedlice - Strakonice
-
15.45-16.30 dynamická ukázka činnosti Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje - vyprošťování osob z havarovaného vozidla, hašení hořícího automobilu a další
-
stánkový prodej s občerstvením a suvenýry po celý den.
VSTUPNÉ: dospělí 50 Kč, děti do 15 let 10 Kč
V sobotu 9. 5. 2009 zajištěna kyvadlová hromadná doprava na trase:
Příbram (obchodní dům HYPERNOVA, konečná MHD č. 2) - Milín v době od 8.00 do 12.30 a po stejné trase zpět od 17.00 do 18.00.
V novodobých dějinách městečko Milín s osadou Slivice a přilehlým okolím zaujímá nezastupitelné místo v dramatickém toku událostí konce války. Tato lokalita ležící ve středních Čechách asi 6 km jihovýchodně od Příbrami se stala ve dnech 11.5. - 12.5. 1945 svědkem jedné z posledních významnějších vojenských operací 2. světové války v Evropě. Podepsání kapitulace nacistickým Německem s platností od půlnoci 8. května 1945 totiž neznamenalo automaticky okamžité ukončení bojových akcí na všech frontách starého kontinentu. Význam bitvy u Slivice na Příbramsku z 11.5. na 12.5. 1945 je umocněn tím, že se jí zúčastnili proti nepřátelskému uskupení hitlerovské branné moci nejen dobrovolníci z řad domácího hnutí odporu a sovětští partyzáni, ale též jednotky tří ukrajinských frontů v součinnosti s tankovou divizí americké armády. Předtím zasáhli do těchto bojů v blízkém i vzdálenějším okolí rovněž vojáci Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova. K tomuto tragickému krveprolití došlo na konci války, vlastně v době, kdy Evropa již oslavovala mír.
Více o historických událostech zde
Fotoreportáž z akce: Iveta Janská, Antonín Švec