Detail | Naučná stezka opata Metoda Zavorala

Naučná stezka opata Metoda Zavorala

Foto Emil Šebelle
6. 7. 2013 Chotilsko – Hrazany  
Slavnostní otevření spojené s odhalením pamětní desky.

Na skále vyčnívající nad údolím řeky na pravém břehu Vltavy/Slapské vodní nádrže nedaleko osady Hrazany v areálu bývalého keltského oppida, kde se tyčí žulový kříž z roku 1939, na místě zvaném vyhlídka opata Zavorala, se dne 6. července 2013 konalo slavnostní otevření nové naučné stezky a zároveň odhalení pamětní desky věnované strahovskému opatovi ThDr. Metodu Janu Zavoralovi, rodákovi z nedalekého Neveklova, který miloval tento kraj a byl mecenášem pro mnohé jeho obyvatele.

Akce proběhla za účasti veřejnosti a starostů obcí Chotilsko (Jiří Šťástka), Křečovice (Robert Nečas) a Radíč (Stanislav Krampera).

Na vzniku Zavoralovy naučné stezky, který finančně podpořila Obec Chotilsko, a jejíž obsahovou náplň zpracoval Český svaz ochránců přírody, se podílel též PaedDr. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram.

Nová naučná stezka obsahuje 7 zastavení a navazuje na stávající stezku o keltském oppidu Hrazany. Na opačném břehu řeky, který je přístupný přívozem u Živohoště, lze navštívit třetí naučnou stezku nazvanou podle dalšího významného rodáka Františka Drtiny.

 

Fotogalerie

Foto Emil Šebelle
Foto Emil Šebelle
Foto Emil Šebelle
Foto Emil Šebelle