Detail | Masopust ve Vysokém Chlumci

Masopust ve Vysokém Chlumci

01_IMG_6686.jpg
9. 2. 2013 Skanzen Vysoký Chlumec  geeignet für Kinder
Pokračování tradičního masopustního průvodu s rejem masek, žertovnými scénkami a hudbou, zvýhodněné vstupné. Začátek ve 14 hodin.

Každoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na dávné tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již přes 80 let, muzeum připravilo letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 9. února od 14 hodin též ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram.

Masopustní průvod, tvořený kostýmovanými postavami, přijde za doprovodu kapely před bránu skanzenu, kde jej uvítá vedoucí této pobočky Hornického muzea Příbram PhDr. Lubomír Procházka. Na přilehlém prostranství se pak odehrají masopustní taškařice a žertovné scénky. Poté se průvod vydá do obce, kde oslavy pokračují masopustním veselím v prostorách starého Lobkowiczkého velkostatku. Zdejší masopust, připravovaný ve spolupráci s obcí Vysoký Chlumec, se letos konal již po deváté. Scházejí se na něm nejenom místní obyvatelé, ale v hojném počtu přijíždějí i návštěvníci z širokého okolí.

Zvýhodněné vstupné 1 Kč

Masopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.

 

Fotogalerie

IMG_6648.jpg
IMG_6699.jpg
IMG_6737.jpg
IMG_6748.jpg
IMG_6794.jpg