Detail | Masopust ve Vysokém Chlumci

Masopust ve Vysokém Chlumci

IMG_9259.jpg
25. 2. 2012 Skanzen Vysoký Chlumec  
Pokračování tradičního masopustního průvodu s rejem masek, žertovnými scénkami a hudbou.

Každoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na dávné tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již přes 80 let, muzeum připravilo letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 25. února od 14 hodin též ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram.

Masopustní průvod, tvořený kostýmovanými postavami, přišel za doprovodu kapely před bránu skanzenu, kde jej uvítal vedoucí této pobočky Hornického muzea Příbram Lubomír Procházka. Na přilehlém prostranství se pak odehrály masopustní taškařice a žertovné scénky. Poté se průvod vydal do obce, kde oslavy pokračovaly masopustním veselím v prostorách starého Lobkowiczkého velkostatku. Zdejší masopust, připravovaný ve spolupráci s obcí Vysoký Chlumec, se letos konal již po osmé. Scházejí se na něm nejenom místní obyvatelé, ale v hojném počtu přijíždějí i návštěvníci z širokého okolí.

Zvýhodněné vstupné 1 Kč

Masopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný právě vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.

 

Fotogalerie

IMG_9173.jpg
IMG_9182.jpg
IMG_9196.jpg
IMG_9234.jpg
IMG_9243.jpg
IMG_9245.jpg
IMG_9251.jpg
IMG_9254.jpg
IMG_9264.jpg
IMG_9572_2.jpg
Foto Michaela Neumannová
Foto Michaela Neumannová
Foto Michaela Neumannová
Foto Michaela Neumannová
Foto Michaela Neumannová
Foto Michaela Neumannová
Foto Michaela Neumannová