Detail | Betlémy Příbramska - dřevo, nůžky, papír
Betlémy Příbramska - dřevo, nůžky, papír
7. 12. 2009 – 10. 1. 2010 Galerie Františka Drtikola, Zámeček - Ernestinum PříbramTradiční výstava betlémů, doprovodné akce.
Stalo se již milou samozřejmostí, že každým rokem během Vánoc jsou ve výstavní síni příbramské Galerie Františka Drtikola na Zámečku - Ernestinu k vidění tradiční betlémy typické pro tento region. Pocházejí ze sbírek Hornického muzea Příbram a spolku Příbramští betlémáři.
Letos bude vystaven jeden z nejstarších betlémů zvaný Bartošův, vynikající především jemnými rysy postaviček. Dále se veřejnosti poprvé po letech představí v celé své kráse kompletní betlém paní Melkesové. Oživení představují tištěné a malované papírové betlémy, sběrateli někdy neprávem opomíjené. Přitom právě papírové jesličkové archy představovaly významný zdroj inspirace pro řezbáře, například postavičky Mikoláše Alše. Někdy je tomu i naopak - příbramský patriot a známý malíř Jan Čáka se při tvorbě svých vystřihovacích jesliček inspiroval figurkami ze starých příbramských betlémů. Mezi nejvzácnější exponáty datované zhruba do přelomu 18. a 19. století patří oltářní obraz Svaté rodiny zapůjčený ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy a postavy z Božího hrobu v životní velikosti namalované na dřevěných deskách, pocházející ze sbírky Městského muzea v Březnici. K nejstarším tištěným betlémům náleží kopie archů vytištěné W. Morakem v polovině 19. století v Praze a také kolorované archy Gustava Kühna z konce 19. století. Pro začátek 20. století jsou typické lisované betlémy, například z Vejprt. Období první republiky je zastoupeno roztomilými ilustracemi Cyrila Kotyšana a Marie Fischerové - Kvěchové či reklamními betlémy propagujícími kávu, mýdlo a cukrovinky. S velmi netradičním pojetím vánočních motivů se setkáme ve skautském betlému Oldřicha Drozdy nebo v betlémech inspirovaných politickými událostmi - Cyril Bouda dal některým postavám tváře známých aktérů Pražského jara a František Bakule v betlému "Zrození republiky" umístil k jesličkám prezidenta T. G. Masaryka s legionáři.
K realizaci výstavy přispěli:
Mgr. Klára Posekaná, Mgr. Jana Fischerová, Ján Chvalník, Antonín Švec, Ing. Vladimír Srbek, Roman Abušinov, Vojenské lesy a statky ČR, s. p. divize Hořovice, Obec Milín
Vernisáž výstavy se uskutečnila v pondělí 7.12. 2009 od 16 hodin. Ke sváteční atmosféře přispělo hudební vystoupení souboru Musica Podberdensis.
V sobotu 26.12. 2009 od 14:30 hodin vystoupila v rámci výstavy folková skupina Koledníci s pásmem koled a vánočních písní.