- Nabídka   »   Publikace   »   Tábor Vojna ve světle vzpomínek bývalých vězňů

Tábor Vojna ve světle vzpomínek bývalých vězňů

• autor: Mgr. František Bártík (Hornické muzeum Příbram)
  • titul: Tábor Vojna ve světle vzpomínek bývalých vězňů
  • vydalo: Nakladatelství Vyšehrad
  • rok vydání: 2008
  • vydání: první
  • ISBN 978-80-7021-938-6
  • tisk: Ekon, Jihlava
  • formát: 130 x 200 mm
  • vazba: brožovaná
  • počet stran: 190
  • cena: 199 Kč

Anotace:

Ve snaze zprostředkovat naší veřejnosti konkrétní, na faktech založený obraz naší minulosti v období komunistické diktatury počalo nakladatelství Vyšehrad ve spolupráci s badateli Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu vydávat řadu knih zabývajících se jednotlivými událostmi a ději tohoto těžkého období našich dějin. Autoři těchto děl se opírají jak o archivní průzkum, tak o vzpomínky pamětníků těchto let.

Jednou z nejvýznamnějších oblastí, jíž se tehdejší Československo podílelo na přípravě dalšího světového konfliktu, byl uranový průmysl. Po celém území Čech byla rozeseta řada důlních podniků, kde se těžila uranová ruda. Vzhledem k tomu, že z řady důvodů byla zanedbána ochrana proti zhoubnému záření, režim k těžbě a zpracování rudy využíval práce vězňů, velmi často obětí tehdejších politických procesů. Mladý historik František Bártík zachytil ve své práci poměry vládnoucí v jednom z nejproslulejších pracovních lágrů - v táboře Vojna na Příbramsku v období padesátých let. Na základě svědectví vězňů popisuje jak pracovní podmínky na dole, tak denní program vězněných a líčí nejděsivější místo celého zařízení, tzv. bunkr. Poskytuje tak ohromující svědectví o oné době i osudech lidí v ní, svědectví, určené především mladým lidem jako varování před opakováním něčeho podobného.