Detail akce | Velikonoce online

Velikonoce online

DSC01866uu.jpg
22. 3. 2021 – 5. 4. 2021 Online  vhodné pro děti a školy
V letošním roce se vzhledem k epidemiologické situaci nemůže uskutečnit tradiční akce Velikonoce v hornickém domku s předváděním zvyků a rukodělných činností. Připravili jsme si pro vás online příspěvky s velikonoční tematikou, které budeme postupně zveřejňovat zde na webu a na našem facebooku.
Vzpomínáte rádi na atmosféru velikonočně vyzdobeného hornického domku, ve kterém se za doprovodu lidových písní pekly jidáše, zdobily perníčky, pletly pomlázky, vytvářely svaté obrázky, píšťalky či korálkové ozdoby? V pondělí 22. 3. 2021 měla být dle původních plánů tato akce zahájena, do domku se však můžeme podívat pouze na dálku – třeba díky fotografiím z minulých let. Dále připravujeme řadu příspěvků s velikonoční tematikou, jež budeme postupně zveřejňovat po nadcházející dva týdny na našem facebooku (odkazovat na ně budeme ale i zde na webu). Některé aktivity přeneseme od počítače i do exteriéru či do Vašich domovů! 

Že k jaru neodmyslitelně patří kočičky a že se snítky kvetoucí jívy dodnes světí v kostele poslední neděli před Velikonocemi, to mnozí vědí. Co se ale s posvěcenými kočičkami dělo dál? A proč bylo důležité se na Velký pátek omýt ve studeně vodě? To se dozvíte v našem krátkém filmu, který přibližuje méně známé zvyky našich předků.


Online příspěvky připravuje také naše pobočka Muzeum zlata Nový Knín. Zprostředkovává tak virtuální cestou téma tradiční velikonoční výstavy, která se letos rovněž nemůže konat. Fotografie velikonočních dekorací nebo dílny zpracované formou videí si můžete prohlédnout na facebooku Muzea zlata.


Pokud jste zmeškali naše loňské velikonoční příspěvky, pak vřele doporučujeme jejich prostudování níže!

Chcete si upéct jidáše "jako z hornického domku"? Nebo raději zavzpomínáte, jak se na Příbramsku na počátku 20. století Velikonoce slavily? A nebo vás více zajímají velikonoční vejce, jejich barevná a ornamentální symbolika, informace o jejich tradičním barvení? Díly velikonočního speciálu jsou zde:

 

Fotogalerie

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5b.jpg
7b.jpg