Detail akce | Uran v českých dějinách

Uran v českých dějinách

vernisaz01.jpg
3. 10. 2007 Památník Vojna Lešetice  
Slavnostní otevření nové stálé expozice.

Nová stálá expozice s názvem Uran v českých dějinách byla slavnostně otevřena dne 3. října 2007 v areálu Památníku Vojna Lešetice, pobočce Hornického muzea Příbram.

Pozvání hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla, ředitele státního podniku DIAMO Jiřího Ježe a ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla ke slavnostnímu otevření expozice přijala řada významných hostů, především zástupci Parlamentu ČR senátor Jaromír Volný a poslanec Josef Řihák, dále náměstek ministra financí ČR Ivan Fuksa, statutární náměstek hejtmana Středočeského kraje Josef Vacek, radní pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje Jiřina Pospíšilová, předseda Českého báňského úřadu Roman Makarius, zástupci Konfederace politických vězňů a další čestní hosté.

Expozice seznamuje s vývojem uranového hornictví v průběhu posledních dvou století a s jeho vlivy na vědní, technickou a společenskou sféru u nás. Současně zdůrazňuje pozici uranového hornictví jako jedné z výrazných dominant novodobých dějin českých zemí a dokumentuje i jeho význam v rámci středočeského regionu. Expozice je rozvržena do deseti tematických celků s použitím více než stovky vyobrazení, množství modelů i cenných hmotných exponátů včetně skanzenu důlní techniky uranových dolů.

Vznikl expoziční projekt, který dosud nebyl v České republice ani v zahraničí v takovémto rozsahu komplexně zpracován. Autorem scénáře expozice je významný báňský historik Jiří Majer, výtvarné řešení je dílem ateliéru výtvarníka Miroslava Žálka podle ideového návrhu ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla. Projekt byl realizován během posledních šesti let za finanční účasti Ministerstva kultury ČR, Středočeského kraje a díky materiální i odborné pomoci ze strany státního podniku DIAMO.

Jako uznání za vznik této expozice, jakož i za péči o sedm století trvající tradici příbramského hornictví, předal předseda Českého báňského úřadu Hornickému muzeu Příbram zlatou pamětní plaketu.

 

Fotogalerie

vernisaz02.jpg
vernisaz03.jpg
vernisaz04.jpg
vernisaz05.jpg
vernisaz06.jpg
vernisaz07.jpg
vernisaz08.jpg
vernisaz09.jpg
vernisaz10.jpg
vernisaz11.jpg
vernisaz12.jpg
vernisaz13.jpg