Detail akce | Skautská lilie za ostnatým drátem

Skautská lilie za ostnatým drátem

Tábor 10. oddílu Junáka z Českych Budějovic v r. 1947. František Zahrádka (druhý zleva) byl v roce 1949 odsouzený na 20 let, z toho v letech 1956 - 1957 vězněný v NPT Vojna a v letech 1957 - 1961 v NPT Bytíz.
5. 1. 2016 – 29. 12. 2017 Památník Vojna Lešetice  vhodné pro školy
Výstava přibližuje osudy českého skautského hnutí v době komunistické totality, včetně osudu skauta Vladivoje Tomka, který byl posledním popraveným z politických důvodů u nás.

V období komunistické totality je doloženo v Československu více než 600 odsouzených skautů a skautek, z nichž jedenáct zaplatilo za věrnost skautskému slibu cenu nejvyšší. Osm dalších skautů bylo odsouzeno na doživotí. Průměrný ortel vynesený komunistickou justicí byl osm let. Důvody pro zatčení byly různé: od přímé odbojové činnosti, převádění přes hranice a výrobu protirežimních letáků až po nejrůznější smyšlená obvinění.

Úvodní informační část expozice byla instalována 17. listopadu 2015 v rámci pietní vzpomínky na Vladivoje Tomka, a můžete ji tudíž navštívit již nyní. Expozice bude v průběhu první poloviny roku 2016  dále obohacována o další materiály.

 Výstava, kterou připravil publicista a Old Scout Slavomil Janov s kolektivem, je pořádána v rámci běžných prohlídek – platí standardní vstupné otevírací doba.

 S neblahými osudy dalších perzekvovaných skautů se můžete seznámit v níže umístěné fotogalerii.


V červnu byla výstava rozšířena a následně v souvislosti se Dnem památky obětí komunistického režimu představena jejím autorem Slavomilem Janovem. Akce se zúčastnily desítky skautů z různých koutů ČR. Místo slavnostního přestřižení pásky došlo u vchodu někdejšího ubytovacího objektu v rámci tohoto bývalého vězeňského zařízení z doby totalitního režimu po únoru 1948 k symbolickému přeštípnutí ostnatého drátu. Současný duchovní rádce Old skautů Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňské diecéze, po slavnostním otevření výstavy odsloužil mši za oběti komunistické totality. Podrobné informace zde.

 

Fotogalerie

Příbramský II. oddíl Junáka, 1969
Antonín Sum..jpg
Rudolf Hrnčál..jpg
František Němec..jpg
Miroslav Moravec..jpg
skaut 2.jpg
skaut.jpg