Detail akce | Ševčinský důl na ZLATÉ PAMĚTNÍ MINCI

Ševčinský důl na ZLATÉ PAMĚTNÍ MINCI

zlata_mince.jpg
16. 5. 2007 Březové Hory - Ševčinský důl, Vojtěšský důl  
Slavnostní vydání zlaté mince v rámci emise exkluzivních pamětních mincí z cyklu "Kulturní památky technického dědictví.

Česká národní banka zveřejnila plán emise exkluzivních pamětních mincí. Během let 2006 - 2010 bude vydáno v rámci cyklu "Kulturní památky technického dědictví" celkem deset zlatých mincí v hodnotě 2500 Kč připomínajících význačné technické památky Čech a Moravy. V roce 2007 jedna ze zlatých mincí ponese motiv Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách, objektu spravovaného Hornickým muzeem Příbram. Dalšími vybranými památkami jsou ruční papírna Velké Losiny, observatoř Klementina v Praze, vodní mlýn ve Slupi, řetězový most ve Stádlci, pivovar v Plzni, zdymadlo na Labi pod Střekovem, větrný mlýn v Ruprechtově, hamr v Dobřívi a důl Michal v Ostravě. Počin České národní banky je čestným uznáním vysokých hodnot kulturních památek technického typu.

Zlatou pamětní minci, na které je poprvé v historii vyobrazena příbramská památka - Ševčinský důl, představil 16. května 2007 v Hornickém muzeu Příbram guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Zároveň předal jeden exemplář řediteli muzea Josefu Velflovi při slavnostní vernisáži za účasti hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla, starosty města Příbrami Josefa Řiháka a dalších významných hostů. Mince je v pořadí třetí z plánované desetičlenné série zobrazující unikátní kulturní památky technického dědictví a je historickou událostí, že jedním z motivů je právě objekt v areálu Hornického muzea Příbram, šachetní budova Ševčinského dolu z roku 1879 postavená v místě středověkého stříbrorudného dolu. Historicky první zlatou minci získala Příbram sice už v roce 1875, kdy bylo ve zdejším dole poprvé na světě dosaženo hloubky jeden kilometr a císař František Josef I. nechal vyrazit k připomenutí této události příbramský zlaťák. Nebyla na něm ale silueta dolu, nýbrž císařův portrét.

Česká národní banka vydala celkem 7200 kusů této sběratelsky cenné mince o nominální hodnotě 2500 Kč. Je ražena ze zlata o ryzosti 999.9, hmotnost činí 7,78 g, průměr 22 mm a síla 1,65 mm. Na lícní straně mince jsou stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku. Mezikruží v podobě ozubeného kola nese opis s názvem cyklu "KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ". Rubová strana mince zobrazuje šachetní budovu Ševčinského dolu se strojovnou a nad ní dobový znak Královského horního města Březové Hory. Ve spodní části mince jsou v oválném medailonu zachyceni tři horníci při práci v dole. Na mezikruží se nachází opis "ŠEVČINSKÝ DŮL - PŘÍBRAM - BŘEZOVÉ HORY". Autorem výtvarného návrhu je Luboš Charvát, profesor Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou.

Vyhláška č. 73/2007 Sb. ze dne 19.3. 2007 o vydání zlaté mince

Další informace na www.cnb.cz

 

Fotogalerie

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
16.jpg
17.jpg