Detail akce | Projekt „Cesty paměti“ sbírá podporu

Projekt „Cesty paměti“ sbírá podporu

cesty paměti.jpg
18. 3. 2020 – 31. 3. 2020  
Podpořte projekt Cesty paměti Příbram - Svatá Hora - Památník Vojna v rámci participativního rozpočtu Středočeského kraje. Jeho cílem je obnovit zapomenuté cesty, které budou doplněny o sloupky s příběhy, interaktivním obsahem a budou propojeny s chytrými telefony.

Zmíněné cesty v minulosti vedly v okolí dnešní cyklostezky Příbram – Památník Vojna, v 50. letech 20. století však byly v rámci kolektivizace rozorány. Především starší obyvatelé je mají ještě v živé paměti, ač jsou dnes již takřka zapomenuté.  Záměrem projektu je tyto cesty obnovit a vysadit nové stromy, zeleň a vrátit krajině její původní funkci.

Nově obnovené cesty a zeleň budou prostředkem a místem k otevření lidských příběhů. Přiblíží osudy židovských obyvatel v Příbrami, zničení příbramské synagogy, starobylou evropskou tradici putování na Svatou Horu, poslední výstřel druhé světové války, historii hornictví, osudy obyvatel Valle di Ledro, zabrání pozemků a kolektivizaci místních zemědělců, historii místní železnice a funkce vechtrovny nebo nástupy politických vězňů z lágru Vojna, kteří mířili fárat do uranových dolů.

Další informace o projektu včetně jeho rozpočtu naleznete zde: https://mujkraj.kr-stredocesky.cz/galerie-projektu/hih1bzE3uZbYQK8


Projekt vzešel z dílny autorů naučné stezky s názvem Po stopách politických vězňů, která spojuje město Příbram, poutní místo Svatá Hora a Památník Vojna, jedno z vězeňských zařízení komunistického režimu. V okolí Památníku Vojna vzniklo sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. K orientaci napomáhají také směrovky cyklostezky, stejně tak jako aplikace Paměť národa, která je zdarma ke stažení. Panely obsahují rovněž QR-kódy pro chytré telefony s dalším zajímavým obsahem, obohaceným o autentické nahrávky a fotografie.

 

Fotogalerie

c86f282e3770b02003aef36af2ac2b50.jpg