Detail akce | Příbramské betlémy

Příbramské betlémy

tresnak02.jpg
7. 12. 2007 – 6. 1. 2008 Galerie Františka Drtikola, Zámeček - Ernestinum Příbram  
Tradiční výstava betlémů z betlémářského regionu, hornického Příbramska.

Hornické muzeum Příbram a spolek Příbramští betlémáři vystavují na dvě desítky historických jesliček, mezi jinými Bartošovy, Urešovy či Sýkorovy, betlémy současných autorů pana Jeremiáše, Neumana a Míky a textilní betlémy paní Bouškové, Krausové a Jarošové. Muzeum představuje letos získaný betlém s korpusem z borové kůry a množstvím drobných figurek, které v polovině 19. století vyřezal horník Jan Křtitel Třešňák. Již tradičně budou vystaveny skříňkové chlebové jesličky i jednotliví chlebáčci a formy na jejich výrobu.

TŘEŠŇÁKŮV BETLÉM

Hornické muzeum Příbram obohatilo v roce 2007 svoji sbírku o další vzácný betlém. Horník Jan Křtitel Třešňák ho vyřezal v letech 1843 - 1849, řadí se tedy mezi nejstarší známé příbramské betlémy. Pozoruhodné jsou rovněž nezvykle drobné figurky a patrový korpus z polychromované borovicové kůry, doplněný lišejníky. Cenné informace o původu betlému a jeho majitelích sepsal Třešňákův pravnuk v roce 1953.

PŘÍBRAMŠTÍ CHLEBÁČCI

V minulosti každoročně zaplavily příbramské vánoční trhy spousty malých, pestře omalovaných betlémových figurek - chlebáčků. Materiálem pro jejich výrobu bylo těsto z žitné mouky zadělané vodou s klihem, dále se přidávaly jemné piliny, plavená křída či sádra. Každý výrobce měl svůj "zaručený recept". Tato hmota se pak mačkala ("presovala") do forem, které byly zhotoveny otiskem řezané předlohy do hlíny a následným vypálením v peci. Setkáme se i s formami glazovanými nebo vyrobenými ze struskoviny.

Sortiment výrobků z těsta byl poměrně široký. Nejobvyklejším zbožím byly drobné figurky - daráků a oveček, někdy přímo instalované v zasklené skříňce s pozadím a městem. Vyráběly se i postavy světců: Panna Maria Svatohorská, sv. Jan Nepomucký a další. Tyto figurky byly často větší a zezadu vyztužené prkénkem, aby se nedeformovaly. Těsto se uplatnilo i ve výrobě hraček - z volné ruky se modelovali ptáčci a další zvířátka, k soustruženým a řezaným figurkám se kašírovaly z těsta detaily (ruce, vlasy, klobouky a další). A z mouky zadělané vroucí vodou se vyráběly tzv. drůbeřky - těsto se obtisklo do mělké dřevěné formy, přední a zadní část figurky se slepila dohromady a omalovala.

Traduje se, že prvním, kdo s výrobou chlebáčků zhruba v polovině 19. století začal, byl František Frič. Okolo roku 1900 již představovala výroba figurek obživu pro celou řadu rodin. Rozvážely se z Příbrami na trhy do širokého okolí. Díky jednoduché výrobě se jednalo o levné zboží, jehož zvláštní poezii doceňujeme až v poslední době. Dříve si je kupovali především ti, kdo si z finančních důvodů nemohli dovolit jesličky řezané ze dřeva. Postupně však začal zájem o tyto naivní figurky opadat až téměř zmizely. Dnes jsou velmi ceněny, dochoval se totiž jen nepatrný zlomek produkce. Zbytek zničilo vlhko, myši a hmyz. Svérázná poezie chlebáčků inspirovala mnohé soudobé tvůrce betlémů, mezi jinými jmenujme například akademického sochaře Bohumíra Koubka, jehož sádrový betlém je nyní ve sbírce Hornického muzea Příbram. V posledních letech si mohou návštěvníci muzea výrobu chlebáčků sami vyzkoušet v rámci programu Vánoce v hornickém domku.

Vernisáž výstavy se konala ve čtvrtek 6.12. 2007 od 16 hodin.

Dne 8. 12. 2007 od 14 hodin Koncert mezi příbramskými betlémy v podání historicky laděné folkové skupiny GINEVRA.

Dne 26. 12. 2007 od 14:30 hodin Pásmo koled a vánočních písní v podání folkového tria KOLEDNÍCI.

Výběr z dětských kreseb inspirovaných výstavou a sbírkou oveček, které vznikaly přímo na místě během návštěvy.


UKÁZKY VÝSTAVNÍCH PANELŮ

 
 
 

Fotogalerie

Bartošův betlém (pol. 19. stol.)
Pletený betlém (Z. Boušková, současná tvorba)
chlebaci.jpg
Chlebové jesle (figurky 1900, stavby současná tvorba)
Historický betlém (konec 19. stol.)
Historický betlém (1. pol. 20. stol.)
Jeremiášův betlém (S. Jeremiáš, současná tvorba)
Koubkův betlém inspirovaný chlebáčky (2. pol. 20. stol.)
Textilní betlém (J. Krausová, současná tvorba)
Betlém z příbramských krystalů (F. Malý, pol. 20. stol.)
Melkesův betlém - detail (30. léta 20. stol.)
Melkesův betlém (30. léta 20. stol.)
Míkův hornický betlém (J. Míka, současná tvorba)
Neumannův betlém (M. Neumann, současná tvorba)
ovce01.jpg
ovce02.jpg
Rohové jesličky (poč. 20. stol.)
Skautský betlém (40. léta 20. stol.)
Skříňkový betlém (okolo 1900)
Kopie chlebových jesliček (K. Šmerhovský, pol. 20. stol.)
Těstový betlém (Z. Soukupová, současná tvorba)
Sýkorův betlém (30. léta 20. stol.)
tresnak01.jpg
tresnak03.jpg
Urešovy jesličky (2. pol. 19. stol.)
Zimní jesličky (figurky 1930, stavby M. Baumgartner, současnost)
IMG_3110.jpg
IMG_3115.jpg
IMG_3117.jpg
IMG_3129.jpg
IMG_3133.jpg
IMG_3140.jpg
IMG_3142.jpg
IMG_3147.jpg
IMG_3148.jpg
IMG_3150.jpg
IMG_3151.jpg
IMG_3157.jpg
IMG_3158.jpg
IMG_3160.jpg
IMG_3179.jpg
koledy01.jpg
koledy02.jpg
koledy03.jpg
koledy04.jpg