Detail akce | Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku

Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku

Dne 9. 5. 1945 příbramští občané nadšeně vítají na hlavním náměstí vojáky protibolševických jednotek ROA generála Vlasova z 3. pluku 1. Buňačenkovy divize. Vlasovci zde svedli několik ozbrojených střetnutí s německými okupanty.
5. 5. 2015 – 15. 5. 2016 Březové Hory – důl Vojtěch  vhodné pro školy
Výstava dokumentuje poslední dny 2. světové války na Příbramsku.

Výstava prodloužena do 15. 5. 2016!

 

Výstava je pořádána při příležitosti 70. výročí konce 2. světové války.

V novodobých dějinách zaujímá nezastupitelné místo v dramatickém toku událostí konce války městečko Milín s osadou Slivice a přilehlým okolím. Tato lokalita ležící ve středních Čechách asi 6 km jihovýchodně od Příbrami se stala ve dnech 11.–12. května 1945 svědkem jedné z posledních významnějších vojenských operací 2. světové války v Evropě.

Výstava dokumentuje bitvu u Slivice na Příbramsku – tragické krveprolití na konci války v době, kdy Evropa již oslavovala mír. Význam bitvy je umocněn tím, že se jí zúčastnili proti nepřátelskému uskupení hitlerovské branné moci nejen dobrovolníci z řad domácího hnutí odporu a sovětští partyzáni, ale též jednotky tří ukrajinských frontů (1., 2. a 4. UF) v součinnosti s 3. americkou armádou. Předtím zasáhli do těchto bojů rovněž vojáci Ruské osvobozenecké armády (ROA) generála Andreje Andrejeviče Vlasova.

K vidění je množství unikátních obrazových dokumentů, z nichž některé nebyly doposud prezentovány. Návštěvníci mohou spatřit i četné trojrozměrné předměty militarií vztahujících se ke konci války v oblasti Slivice.

Autor scénáře: PaedDr. Josef Velfl
Autor výtvarného návrhu: Ing. Jaromír Kabíček
Spolupráce při realizaci: Ing. Milan Karda, Mgr. Klára Posekaná, Antonín Švec, Ing. Vladimír Srbek, Emil Štrup

Výstava je pořádána v rámci běžných prohlídek – platí standardní vstupné a otevírací doba.

 

Výstavní panely si můžete prohlédnout v PDF:

 

Fotogalerie

Průjezd průzkumné skupiny příslušníků tankové divize 3. americké armády dne 7. 5. 1945 Plzeňskou ulicí v Příbrami.
Jednání amerických (vlevo) a sovětských důstojníků v Březnici na radnici dne 10. 5. 1945 o demarkační čáře bylo završeno „přípitkem na vítězství“.
Mapa pohybu vojsk v květnu 1945 v Čechách.
Sovětští vojáci při bojích v okolí Slivice, Milína a Březnice 11. 5.–12. 5. 1945.
V Čimelicích kapituloval před spojeneckými veliteli dne 12. 5. 1945 velitel zbraní SS v Čechách a na Moravě SS-Gruppenführer a generálporučík Waffen-SS Carl Friedrich von Pückler-Burghauss (na snímku vlevo).
Slivický památník záhy po odhalení v květnu 1970.