Detail akce | Pohádkový svět Bohumíra Koubka

Pohádkový svět Bohumíra Koubka

koubek01.jpg
6. 6. 2007 – 30. 9. 2007 Březové Hory - cáchovna dolu Vojtěch  
Výstava loutek, her a kulis k 75. narozeninám akademického sochaře.

V dnešním světě internetu a počítačových her jsou děti ovlivňovány dokonalými triky, zároveň však mnohdy postrádají elementární zážitek z prosté fantazie, kterou mohou přinést například pohádky a celá říše bájných postav a postaviček v podobě loutek. To je jeden z důvodů, proč se koná právě tato výstava. Je pochopitelně určena dětem, ale také jejich rodičům a prarodičům. Představuje tvorbu výtvarníka, který celý život zasvětil marionetám a maňáskům, jejich návrhům a realizacím. A také scénografii a loutkoherectví. Stalo se tak zřejmě na základě hlubokých dětských zážitků a uhranutí loutkami, že tento umělec, profesí akademický sochař, konstatoval, že sochaření mu připadá jako činnost neosobní. "Sochař vytvoří sochu a ta pak stojí někde v galerii či depozitáři a on jako autor už s ní nemá žádný kontakt. Loutka má ze své podstaty služebnější charakter, navíc mu umožňuje bezprostřední setkávání s diváky," prohlásil. U Koubka to má svou logiku, neboť loutkoherectvím se loutkám vdechuje život. A divadlo Říše loutek, kde tento výtvarník působil a dosud působí, rozhodně živým divadlem je.

Bilanční výstava Bohumíra Koubka, výtvarníka klasické uměřenosti, byla zaměřena na jeho loutkářskou tvorbu, jmenovitě pro známé pražské divadlo Říše loutek. Jádrem výstavy jsou loutky - a byla to pestrá společnost: kašpárci, čerti, králové, loupežníci, princezny, čarodějnice a další pohádkové, ale také civilní postavičky. Expozici doplnily divadelní dekorace a návrhy loutek, takže navštívit tuto expozici znamenalo objevovat na každém kroku nefalšovaný svět pohádkové fantazie.

BOHUMÍR KOUBEK
Narodil se 8. listopadu 1931 v Příbrami - Březových Horách. Studoval na Státní ústřední škole bytového průmyslu - řezbářské speciálce (1946–1949) a Vysoké škole uměleckoprůmyslové, obor užitá plastika u prof. Josefa Wágnera (1949–1954). Od roku 1947 je členem divadla Říše loutek v Praze, v letech 1957–1971 byl jejím uměleckým vedoucím. Pro Říši loutek vytvořil 34 výprav, pro jiné soubory vypravil 10 inscenací. V inscenacích Říše loutek a loutkového divadla Zvoneček ztvárnil řadu charakterních rolí, nastudoval řadu sólových loutkohereckých výstupů a působil jako pedagog na loutkářské katedře DAMU.

Bohumír Koubek věnoval Hornickému muzeu Příbram skvostný betlém, který je pravidelně prezentován při tradičních vánočních výstavách.

 
 

Fotogalerie

koubek02.jpg
koubek03.jpg
koubek04.jpg
koubek05.jpg
koubek06.jpg
koubek07.jpg
koubek08.jpg
koubek09.jpg
koubek10.jpg
koubek11.jpg
koubek13.jpg
koubek14.jpg
koubek15.jpg
koubek16.jpg
koubek17.jpg
koubek18.jpg
koubek20.jpg
koubek21.jpg
vernisaz01.jpg
vernisaz02.jpg
vernisaz03.jpg
vernisaz04.jpg
vernisaz05.jpg
vernisaz06.jpg
vernisaz07.jpg
vernisaz08.jpg
vernisaz09.jpg
vernisaz10.jpg
vernisaz11.jpg
vernisaz12.jpg
vernisaz13.jpg