Detail akce | Počepická kovárna už stojí ve Skanzenu Vysoký Chlumec

Počepická kovárna už stojí ve Skanzenu Vysoký Chlumec

kovarna1.jpg
17. 12. 2015 – 29. 2. 2016 Skanzen Vysoký Chlumec  
Dne 17. prosince 2015 byla firmou S-B s.r.o. Sedlčany předána Hornickému muzeu Příbram dokončená stavba kovárny.

Jde již o třetí funkční stavbu ve Skanzenu Vysoký Chlumec, která se doposud nachází v nedalekých Počepicích č.p. 66. Na rozdíl od ostatních staveb, které byly rozebrány a do místa jejich současné existence přeneseny, muzeum řešilo realizaci formou repliky, neboť stávající objekt počepické kovárny není možné do skanzenu transferovat. Jedná se o stavbu z 19. století o 70 m2, jejíž základy jsou situovány v jižní části areálu skanzenu, v sousedství roubeného domu z Jíví, poblíž cesty, která se ubírá dále k seníku ze Záběhlé. Kovárna obdélníkového půdorysu o rozměrech 10,4 m × 6,8 m je přízemní stavbou s hlavním prostorem vlastní kovářské dílny, spojené se dvěma výklenky, kde budou umístěny výheň a měch. Před vstupem do kovárny v průčelí vznikl otevřený přístřešek se sedlovou stříškou. Součástí objektu je rovněž přiléhající místnost koncipovaná jako skladovací prostor. Zdivo kovárny je řešeno převážně z lomového kamene, menší místnost je zastropena povalovým stropem, klenba dílny a dymník jsou z cihlového zdiva. Podlaha je vyvedena v kombinaci mlatového povrchu a dlažby z plochých nepravidelných kamenů.

Kovárna v minulosti neodmyslitelně patřila do každé významnější vsi tohoto regionu, a proto již od prvopočátku budování skanzenu v roce 1998 Hornické muzeum Příbram plánovalo tento objekt získat. Ještě do loňského roku se uvažovalo o rozebrání, transferu a znovupostavení historické kovárny z nedaleké osady Jíví. Tento objekt však nebylo možné nakonec získat, nyní již neexistuje.

Stavbu kovárny plánujeme představit návštěvníkům při příštím Dnu řemesel v roce 2016, s plným interiérovým vybavením patrně v roce následujícím, tj. v roce 2017.

 

Fotogalerie

kovarna9.jpg
skanzenvch.jpg