Detail akce | Objev litinové desky s cennými údaji

Objev litinové desky s cennými údaji

DSC02505.jpg
1. 12. 2011 Březové Hory - Ševčinský důl  
Významný objev z hlediska historie hornictví a technických památek byl učiněn na Ševčinském dole ve správě Hornického muzea Příbram.

Při opravách vnitřních stěn šachetní budovy se podařilo pod nánosem barev a omítky najít starou litinovou desku ukrytou patrně v roce 1978 po ukončení těžby na tomto dole. Deska vyrobená s největší pravděpodobností v Komárovských železárnách obsahuje historicky velmi cenné údaje o hloubce šachty k určitému letopočtu, a to v německém a českém jazyce.

Obdobné desky s uvedením jednotlivých pater a jejich hloubek bývaly na každé šachtě umístěny ve strojovně nebo na výjezdovém patře, kde havíři vycházeli z těžních klecí. Na dalších březohorských dolech Anna a Vojtěch se tyto dodnes dochované desky nalézají ve strojovnách vedle parních strojů.

Pracovníkům muzea se podařilo na ploše desky dohledat a doplnit poničené údaje. Pomohly k tomu především výroční zprávy z dob Rakouska-Uherska, kde jsou shromážděny informace o tom, kolik bylo vytěženo, prodáno, kolik horníků v dole pracovalo, jaký byl zisk apod.

Pod bíle napsanými údaji byly odhaleny ještě starší černé nápisy, později přepisované. Deska sem proto mohla být umístěna současně s postavením šachetní budovy, tedy v roce 1879, kdy již bylo vyraženo 17. patro v hloubce 453 m.

Ševčinský důl má 32 pater, posledního patra bylo dosaženo v roce 1909 v hloubce 1092,1 m. Ve kterých patrech se bude těžit určoval plán vycházející z geologických průzkumů, a tak některé patro nebylo vůbec otevřeno z důvodu nerentabilnosti. Dochovalo se druhé patro hloubky 63,35 m otevřené roku 1843, jehož jáma byla zaražená v roce 1813. Třetí a čtvrté patro nebylo raženo, páté patro mělo hloubku 128 m, šesté patro bylo vynecháno a horníci se dostali až na sedmé patro, které mělo hloubku 172 m.

Zrestaurovaná deska je k vidění v rámci prohlídky šachetní budovy Ševčinského dolu.

 

Fotogalerie

DSC02501.jpg