Detail akce | Mezinárodní den památek a sídel

Mezinárodní den památek a sídel

denpam.jpg
18. 4. 2013 Březové Hory, Památník Vojna Lešetice  
Významný den – prohlídky za zvýhodněné vstupné.

UNESCO na návrh ICOMOS International (Mezinárodní rada pro památky a sídla) v roce 1982 prohlásilo 18. duben za Mezinárodní den památek a sídel (International Day for Monuments and Sites). Připravuje různé aktivity, jež mají zvýšit povědomí veřejnosti, vlastníků památek a správ měst o kulturním dědictví. V posledních letech náměty zahrnuly široký okruh témat - například historické vesnice, architektonické dědictví 20. století, podvodní kulturní dědictví, hliněná architektura, industriální dědictví, kulturní krajina a přírodní památky, sakrální dědictví a posvátná místa, kulturní dědictví a věda, zemědělské dědictví, dědictví vody aj.

Tématem pro rok 2013 je dědictví vzdělávání (školy, univerzity, knihovny, akademie atd.) v nejrůznějších místních i kulturních souvislostech. Vzdělávání patří ke kultuře lidského společenství od samých jeho počátků a má podstatný vliv i na to, jakým způsobem lidé v nynější době oceňují hodnotu památek.

Hornické muzeum Příbram umožní ve čtvrtek 18. 4. prohlídky expozic Hornického skanzenu Březové Hory a expozic Památníku Vojna Lešetice za zvýhodněné vstupné 10 Kč.

Další na www.icomos.org