Detail akce | Mezinárodní den muzeí

Mezinárodní den muzeí

denmuz.jpg
14. 5. 2011 Březové Hory, Památník Vojna, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota  
Prohlídky expozic v Příbrami a poboček muzea za zvýhodněné vstupné.

Mezinárodní den muzeí je každoročně událostí, jejímž cílem je podporovat spolupráci mezi muzei a jejich pracovníky na celém světě. Hornické muzeum Příbram umožnilo v tento den prohlídku všech expozičních areálů v Příbrami - Březových Horách a ve svých pobočkách Památník Vojna Lešetice, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín za zvýhodněné vstupné 5 Kč.

Předměty vyprávějí váš příběh

Muzea a muzejníci na celém světě budou v době kolem 18. května 2011 oslavovat Mezinárodní den muzeí. Letošním tématem je Muzeum a paměť. Muzea jsou strážci paměti a vyprávějí své příběhy. Množství předmětů, které muzea uchovávají ve svých sbírkách, je základem paměti společenství, v nichž žijeme. Tyto předměty jsou hmotným výrazem našeho přírodního a kulturního dědictví. Mnohé jsou křehké, některé ohrožené a potřebují zvláštní péči a ošetření. Mezinárodní den muzeí 2011 bude pro návštěvníky příležitostí k tomu, aby objevili a připomněli si individuální i kolektivní paměť lidstva.

Paměť a uchování dokladů minulosti je předmětem zájmu mnoha organizací, nejen muzeí. Proto ICOM inicioval úzké institucionální partnerství s Celosvětovým programem paměti UNESCO (World Documentary Heritage), Koordinační radou asociace audiovizuálních archivů (CCAAA), Mezinárodní radou archívů (ICA), Mezinárodní radou památek a sídel (ICOMOS) a Mezinárodní federací knihovních asociací (IFLA).

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) zavedla Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem posílit povědomí veřejnosti o roli muzeí v rozvoji společnosti. Ta od té doby neustále roste. V roce 2010 zaznamenal Mezinárodní den muzeí rekordní účast - téměř 30 000 muzeí ve více než 95 zemích uspořádalo při této příležitosti speciální akce.

Další informace o Mezinárodním dni muzeí viz http://icom.museum

 

Fotogalerie

vlacek.jpg