Detail akce | Masopust ve Vysokém Chlumci

Masopust ve Vysokém Chlumci

IMG_0066.jpg
12. 3. 2011 Skanzen Vysoký Chlumec  
Pokračování tradičního masopustního průvodu s rejem masek, žertovnými scénkami a hudbou.

Masopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný právě vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.

Každoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na dávné tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již 80 let, muzeum připravilo letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 12. března odpoledne ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram.
Masopustní průvod, tvořený kostýmovanými postavami, přišel za doprovodu kapely do areálu skanzenu, kde jej uvítal ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl a vedoucí této pobočky Lubomír Procházka. Průvod požádal o možnost vstupu a provozování masopustních taškařic, které se pak odehrály na prostranství mezi chalupami. Program tvořily žertovné scénky spjaté s místními lidovými tradicemi. Pak se průvod vydal do obce, kde oslavy pokračovaly masopustním veselím v prostorách starého Lobkowiczkého velkostatku. Zdejší masopust, připravovaný ve spolupráci s obcí Vysoký Chlumec, se letos konal již po sedmé. Scházejí se na něm nejenom místní obyvatelé, ale v hojném počtu přijíždějí i návštěvníci z širokého okolí.

Zvýhodněné vstupné 1 Kč

 

Fotogalerie

IMG_0075.jpg
IMG_0080.jpg
IMG_0043.jpg
IMG_0028.jpg
IMG_0029.jpg
IMG_0094.jpg
IMG_0097.jpg
IMG_0098.jpg
IMG_0119.jpg
IMG_0220.jpg