Detail akce | Křemenné hmoty jižních Čech

Křemenné hmoty jižních Čech

ametyst.jpg
25. 1. 2020 – 31. 12. 2020 Hornické muzeum Příbram, Ševčinský důl  
Výstava prezentuje různorodé křemenné hmoty nalezené v jižních Čechách. Křemžskou kotlinu proslavily zejména nálezy opálů od mléčných, přes dendritické až po niklem zbarvené zelené opály. Okolí Milevska zvláště v posledních letech poskytuje žilné i krystalované křemeny, jaspisy i pěkně tmavě vybarvené křemenné žíly.

Jihočeská oblast je známá výskytem rozmanitých druhů křemenných hmot mnohdy i vysoké sběratelské kvality. Výskyty těchto křemenných hmot od opálů, chalcedonů, přes žilné křemeny až po výskyty obecných krystalovaných křemenů, záhněd a ametystů se soustřeďují zejména v několika oblastech.

Jednou z těchto oblastí je okolí Milevska, jehož horninové podloží je tvořeno převážně porfyrickým amfibol-biotitickým granitem a žilným granitem. V této oblasti je velmi častý výskyt křemenných žil s výplní ametystu a žilných křemenů s achátovou kresbou. V případě ametystových žil jde především o tzv. hradbový ametyst k dalšímu zpracování, řezání a leštění. Vzácněji se zde nacházejí i krystalované ukázky, z nichž vynikaly sytě fialové krystaly ametystu z okolí Jickovic.

Další oblastí je okolí Blatné tvořené z hornin především granodioritem a ortorulami. V této oblasti se vyskytují lité křemenné žíly s achátovými kresbami. Ametyst a záhněda jsou zde nacházeny velice zřídka.

Nálezy opálů a chalcedonů proslula zejména oblast Křemže se svojí nejznámější lokalitou Bohouškovice. Matečnou horninou opálů jsou zde zvětralé serpentinity. Proslulé jsou zejména zdejší zelené, niklem obarvené opály. Nikl zde byl dokonce po krátkou dobu těžen z horninových zvětralin. Zdejší opály často také obsahují dendritické agregáty minerálů manganu, které vytvářejí zajímavé vzory. Často se zde vyskytují také chalcedony různých barevných odstínů, z nichž ceněné jsou zejména nafialovělé tóny.

Křemeny a křemenné hmoty jsou nacházeny i na jiných místech jižních Čech, ale svou kvalitou se nemohou rovnat ukázkám z těchto oblastí.

 

Fotogalerie

Křemen - Chlum, vzorek 15x7 cm
Opál - Křemže, 13x13 cm.
Opál - Křemže, 10x8 cm.
Opál - Křemže, 11,5x5,5 cm.
Chalcedon - Křemže, 17x12 cm.
Ametyst - Vůsí, 15x11 cm
Chalcedon - Křemže, 14x12 cm.
Křemen - Blatná I, 13x4 cm.
Křemen - Blatná I, 12x4 cm.
Křemen - Blatná II, 18x8 cm.
Křemen - Blatná I, 10x7 cm.
Křemen - Blatná II, 10x7 cm.
Ametyst - Chlum, vzorek 14x6 cm
Ametyst - Jickovice, vzorek 12x12,5 cm
Křemen - Zbonín, vzorek 16x8 cm.
Křemen - Zbonín, vzorek 15x7 cm.
Křemen - Zbonín, vzorek 13x7,5 cm.
Křemen - Zvíkov, vzorek 15x9 cm.
Křemen - Milevsko, vzorek 11x7 cm.
Křemen - Milevsko, vzorek 9x6 cm.