Detail akce | Jinečtí trilobiti

Jinečtí trilobiti

trilobití řada.jpg
2. 2. 2016 – 30. 12. 2016 Březové Hory – Ševčinský důl, budova mineralogických sbírek  vhodné pro školy
Trilobiti, králové prvohorních moří, po sobě zanechali detailně fosilizované schránky. Tyto zkameněliny z období kambria nalezené v jinecké lokalitě umožnily studium jejich chování, jehož výsledky prezentuje výstava situovaná v budově mineralogických sbírek.

Chování trilobitů jineckého středního kambria

Na výstavce jsou představeny zkameněliny kambrických trilobitů ze studovaného souboru vzorků s konfiguracemi různých způsobů chování těchto vymřelých živočichů. Zkoumaný soubor zahrnoval několik stovek zkamenělin trilobitů jineckého středního kambria – drumianu.

Trilobit se stal králem moří v období první periody prvohor – kambria – přibližně před 530 miliony let. Tito vyhynulí členovci se opakovaně svlékali a jejich exoskeletony jsou dobře fosilizovány. Trilobiti jsou tak první živočišnou skupinou, jejíž zkameněliny poskytují detailní fosilní záznam s dostatkem informací ke studiu jejich chování.

Ve studovaném souboru zkamenělin byly dohledány různé typy stáčení českých kambrických trilobitů – částečné, kulovité, stočení do spirály, obrácená spirála, koš s víkem – a to u sedmi druhů trilobitů. Doložen je i hojný vzorec podtočení pygidia (ocasního štítu) pod natažené tělo trilobita u tří taxonů (skupin trilobitů se společnými znaky). Dalším studovaným typem chování jsou řady trilobitů, které jsou interpretovány jako migrační chování. Ve zkoumaném souboru zkamenělin je toto chování doloženo jako časté u trilobita Conocoryphe cirina.

Scénář výstavy: František Knížek 

Výstava je přístupná v rámci běžných prohlídek, platí standardní vstupné a otevírací doba.

 

Fotogalerie

c.sulzeri felb..jpg
P1110588 (2).jpg
robusta vinice.jpg
Ptychoparia.jpg