Detail akce | Hornické muzeum online - zajímavosti od našich pracovníků

Hornické muzeum online - zajímavosti od našich pracovníků

připravujeme online muzeum.jpg
27. 3. 2020 – 9. 5. 2020 Online  vhodné pro děti
Hornické muzeum Příbram je sice v souvislosti s nouzovým stavem uzavřeno veřejnosti, se svými příznivci však zůstává i nadále v kontaktu. Na facebookové stránce Hornického muzea Příbram jsou průběžně zveřejňovány zajímavosti od odborných pracovníků muzea – geologů, archeologů, historiků, etnografů, zoologů, botaniků a dalších. Další info po rozkliknutí.

V muzeu se běžně potkáváte s našimi průvodci, nyní však máte příležitost seznámit se i s dalšími pracovníky, kteří se v běžném provozu zdají být „neviditelní“. Ale zdání klame, právě oni pro vás tvoří obsahovou náplň výstav, kulturních akcí, vzdělávacích programů a další nabídky. Nyní se nemůžete podívat na výsledky jejich práce do muzea, oni ale přicházejí za vámi. Sledujte tuto událost na Facebooku a navštěvujte tak Hornické muzeum třeba z Vašeho obýváku. Dílčí výběr zajímavostí budeme zveřejňovat i zde na webu.

Pokud se chcete do muzea vydat na dálku prostřednictvím televizních pořadů, klikněte zde.


Seriál Hornické muzeum online

První a druhý díl připravili naši botanikové. Vydali se do terénu, kde nafotili aktuálně kvetoucí rostliny, a připravili k nim texty s řadou zajímavostí:

Třetí díl seriálu se opět věnuje živé přírodě, tentokrát je ale pozornost zaměřená na živočichy. Zoolog působící v Hornickém muzeu Příbram připravil příspěvek věnovaný skokanům – prvním poslům jara ve zvířecí říši.

Čtvrtý díl připravený muzejní historičkou je zaměřen na stolování v 19. století. Jaké nádobí používali měšťané a jaké pochoutky si připravovali k obědu, to se dozvíte zde:

Pátý díl zprostředkovává esteticky působivé ametysty, chalcedony, opály a křemeny, které byste za jiných okolností mohli spatřit na aktuální muzejní mineralogické výstavě. Díky nádherným fotografiím, které pořídil náš geolog a zároveň autor této výstavy, si je můžete prohlédnout, i když máme dočasně zavřeno.

Další díly se zaměřují na Velikonoce. Chcete si upéct jidáše "jako z hornického domku"? Nebo raději zavzpomínáte, jak se na Příbramsku na počátku 20. století Velikonoce slavily? A nebo vás více zajímají velikonoční vejce, jejich barevná a ornamentální symbolika, informace o jejich tradičním barvení? Díly velikonočního speciálu jsou zde:

Desátý díl přináší řadu zajímavých informací ze života netopýrů, kteří zimují mj. v podzemí dolů Anna a Drkolnov.

V jedenáctém dílu jsme se opět po čase vydali do kvetoucí přírody, tentokrát jsme zavítali do olšin.

Dvanáctý díl zprostředkovává jeden ze sbírkových předmětů, a to nádherně zpracovaný sešit se střihy, návody na šití a papírovými modely z přelomu 19. a 20. století. Prolistovat si jej můžete zde:

Třináctý díl připravený našimi archeology se věnuje výzkumům v centru Příbrami z let 1993 a 2011 - 2012. Co oba záchranné výzkumy při odkrývání odhalily, zjistíte zde:

Ve čtrnáctém dílu se věnujeme tůním. Jak tvorba tůní probíhá, jak se do ní zapojuje zoolog i veřejnost, kterým druhům živočichů tůně poskytují nezbytné útočiště, to se dozvíte v příspěvku, který je doslova nabitý poutavými informacemi i fotografiemi:

Patnáctý díl přibližuje, jak složitým procesem je hledání nových minerálů. Geolog jej ilustruje na příkladu příbramitu:

V šestnáctém dílu se spolu s archeologem vydáváme na tvrziště Červenka, v dílu osmnáctém k zámku Červený hrádek.