Detail akce | Březohorské minerály ve fotografii

Březohorské minerály ve fotografii

Pyrargyrit - nalezený roku 1852 ve Vojtěšské žíle na 21. patře dolu Vojtěch
4. 4. 2006 – 28. 5. 2006 Březové Hory - výstavní sál cáchovny dolu Vojtěch  
Výstava uměleckých fotografií Pavla Škáchy zobrazující pohádkové tvary některých minerálů z březohorského rudního revíru.

Svět krystalů a jeho krásu přiblížil objektiv Pavla Škáchy, studenta Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Detailní fotografie odhalily pestrou škálu krystalových tvarů a barev na vybrané kolekci klasických minerálů březohorského ložiska.

Fotografování kamenů se na první pohled může jevit jako snadná záležitost. Kameny se nehýbou, nemění výraz, člověk nemusí při pokusu o zachycení jejich krásy čekat na správné světlo nebo počasí. Skutečnost je ale jiná. Mineralogické vzorky, jak se "kamenům" správně říká, jsou na fotografování náročnější než kdejaká topmodelka. Fotíte-li mineralogický vzorek, pak je důležité nejen aby fotografie splňovala estetická hlediska, ale aby zachycovala přesně to, co je na daném vzorku důležité a specifické. Z toho vyplývá, že dobrý fotograf minerálů musí perfektně ovládat nejen fotografické řemeslo, ale měl by zároveň disponovat i kvalitním mineralogickým vzděláním. Pavel Škácha, přestože se fotografování kamenů věnuje teprve 3 roky, splňuje obě výše zmíněné podmínky. A má dokonce i něco navíc. Tím "něčím" je obrovské zaujetí pro minerály březohorského rudního revíru.

Ukázka fotografií

Informační leták ke stažení

 

Fotogalerie

expo01.jpg
expo02.jpg
pozvanka.jpg