Detail akce | Skluzavka na dole Drkolnov z technických důvodů uzavřena

Skluzavka na dole Drkolnov z technických důvodů uzavřena

03 - Hornické muzeum Příbram - Důl Drkolnov (zaraž.jpg
21. 6. 2017 – 31. 12. 2017 Důl Drkolnov  
Skluzavka je uzavřena až do odvolání, podzemí dolu Drkolnov s obrovským vodním kolem o průměru 12,4 metru je však možné i přes toto omezení navštívit. Prohlídky začínají v 10, 12 a 14 hodin v areálu Ševčinského dolu.

Důl Drkolnov (původně August) byl zaražen roku 1836. Technickou památkou mezinárodního významu je obrovské vodní kolo průměru 12,4 metru, které bylo nedílnou součástí komplexu vodohospodářských děl (vodní nádrže, struhy, odvodňovací, přívodní a odpadní štoly, komory vodních kol, vlastní vodní kola). Drkolnovské vodní kolo bylo zprovozněno kolem roku 1850 a čerpalo z podzemí vodu na základě důmyslné vodní trakce (před zřízením parního pohonu) až do roku 1899. V devadesátých letech 19. století bylo původní dřevěné kolo vyměněno za železné. Poté, až do roku 1961, bylo využíváno k čerpání pitné vody pro město Příbram. V letech 2000 až 2003 došlo k zajištění, rekonstrukci a konzervaci vodního kola, zároveň byly uzpůsobeny turistickým účelům i zdejší podzemní prostory.

Prohlídky dolu Drkolnov začínají u hlavního vstupního objektu v areálu Ševčínského dolu (budova č. 1). Důl Drkolnov je odtud vzdálen zhruba 1,5 km, je proto třeba počítat s přesunem, pěšky či vlastními vozidly po trase označené na této mapě.