Detail akce | 28. historická hornická Prokopská pouť

28. historická hornická Prokopská pouť

05 - Hornické muzeum Příbram - Prokopská pouť (oří.jpg
2. 7. 2017 Březové Hory  vhodné pro děti
28. ročník historické hornické pouti, krojovaný průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše, bohatý doprovodný program.

Jedná se o největší a nejslavnější českou hornickou pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.

V letošním roce si připomínáme 120. výročí povýšení Březových Hor na královské horní město císařem Františkem Josefem I. Tomu bude také věnován doprovodný program, který začne v neděli 2. 7. 2017 ve 14 hodin fanfárami Souboru svatohorských trubačů, následně vystoupí Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou se scénou návštěvy císaře Františka Josefa I. a jeho doprovodu na nádvoří Ševčinského dolu, dříve šachty Císaře Františka Josefa I. Poté bude slavnostně zpřístupněna další část historického podzemí zdejších dolů, a to Ševčinská dopravní štola s možností jízdy důlním vláčkem. V areálu dolu Anna vystoupí v 15 hodin folková skupina Bylo nás šest.

Prohlídka jednotlivých expozic muzea bude za symbolickou 1 Kč. Stánkový prodej s občerstvením zajištěn.