Detail akce | 140. výročí dosažení světového rekordu 1000 m hloubky dolu Vojtěch

140. výročí dosažení světového rekordu 1000 m hloubky dolu Vojtěch

img027.jpg
5. 7. 2015 – 31. 12. 2015 Březové Hory – důl Vojtěch
Součástí letošní hornické Prokopské pouti bylo slavnostní zpřístupnění nové stálé výstavy s názvem „Světové prvenství 1 000 m svislé hloubky dolu Vojtěch roku 1875“, která tuto slavnou událost připomíná.

Důl Vojtěch bylo první místo na světě, kde se horníci dostali s využitím jednoho lana 1 000 m pod zem. Psal se tehdy rok 1875. Oslavy na státní úrovni a s mezinárodní účastí se konaly ve dnech 13.–15. září 1875 na Březových Horách a v Příbrami. Obě sousední a tehdy samostatná města se snažila být důstojným hostitelem akce, kterou region do té doby nezažil.

Důležitou roli při dosažení rekordní hloubky 1 000 m dolu Vojtěch sehrálo využití drátěných těžních lan a zavedení parních strojů. Poprvé na území monarchie byla těžba za pomoci drátěných těžních lan vyzkoušena v roce 1836 na březohorském dole Marie a od roku 1842 se užívala v revíru již všeobecně. První parní stroj byl instalován v roce 1846 na šachtě Marii pro dopravu těživa v okovech. V roce 1859 došlo k zprovoznění jednoválcového parního těžního stroje o výkonu 30 KS v dole Vojtěch.

Více se dozvíte v reportáži České televize: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/316722-140-let-od-svetoveho-rekordu-pribramskych-horniku/ (od 23. minuty videa) a samozřejmě při návštěvě Hornického skanzenu na Březových Horách.

Expozice obsahuje vedle trojrozměrných předmětů více než 90 dobových dokumentů, z velké části doposud neprezentovaných, a je provázena českými texty a anglickými překlady.

Scénář: PaedDr. Josef Velfl
Výtvarné řešení: Ing. Jaromír Kabíček
Anglický překlad: Ing. Guzel Pakostová
Odborná spolupráce: Ing. Milan Karda, Mgr. Pavel Škácha
Tisk a výroba: BETA AX Příbram

Informace o 26. historické hornické Prokopské pouti.

Výstava je pořádána v rámci běžných prohlídek na dole Vojtěch – platí standardní vstupné a otevírací doba.

Výstavní panely si můžete prohlédnout v PDF: